reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar sürücüsüz otomobilleri hedef aldı: Müşterilerimiz kargo değil

Google’ın insansız otomobil açılımıyla başlayan sürücüsüz otomobil teknolojisi bugün çoğu otomobil üreticisinin gündeminde olan bir konu. Mercedes’ten Audi’ye, Volvo’dan Tesla’ya kadar birçok dev isim bu son otomobil teknolojisini hayata geçirmek için kıyasıya yarışıyor. Ancak bir isim var ki bu konuda hala “eski kafalı” davranmakta ısrarlı.

Sürücüsüz otomobiller hakkında açıklamalarda bulunan Jaguar ArGe departman başkanı Wolfgang Epple, böyle bir otomobil üretme gibi planlarının olmadığını söyledi. Ancak Epple konunun yalnızca gündemlerinde olmadığını belirtmekle kalmadı. Söz konusu teknoloji için ağır ifadeler kullanmaktan çekinmeyen Epple, müşterilerini kargo olarak görmediklerini, dolayısıyla onları taşımak için robot üretmeyeceklerini açıkladı.

Aslına bakılırsa Epple’ın sürücüsüz otomobillere bakışı, teknolojiye olan mesafesinden kaynaklanmıyor. Zira Jaguar yüksek teknoloji gerektiren performans canavarı otomobilleriyle tanınıyor. Epple’ın görüşleri tamamen duygusal. Otomobil kullanmanın çok büyük bir keyif olduğunu belirten yönetici, insanları bu keyiften mahrum bırakmanın anlamsız olduğunu düşünüyor.

Epple gibi düşünen, araçlarını “kendi elleriyle” kullanmaktan keyif alan milyonlarca otomobil tutkunu var. Ancak otomobil teknolojisinin inanılmaz bir hızla geliştiğine tanıklık ediyoruz ve sürücüsüz otomobillerin de ileride standart haline gelmesi olası. Epple’ın veya Epple’sız bir Jaguar’ın ileride fikrini değiştirmesi kaçınılmaz duruyor.

YORUMLAR