reklamı kapat

POPÜLER

Kendini yenileyebilen cam

Japon araştırmacılar kendini yenileyebilen cam teknolojisiyle çığır açıyor [Video]

Şimdiye kadar gördüğünüz kendini yenileyebilen camları unutun. Japon araştırmacılar yeni geliştirdikleri cam ile bu noktada çıtayı oldukça yukarıya çıkartıyor. Yeni kendini yenileyebilen cam teknolojisi adeta çığır açıyor.

Japonya Üniversitesi’nden Prof. Takuzo Aida ve ekibi tarafından geliştirilen cam, benzerlerinden farklı olarak sadece çizikleri düzeltmiyor. Ortadan ikiye kırılsa dahi bir araya getirilebilen bu yeni cam, “polyether thiourea” isimli bir madde üzerine kuruluyor. Elle uygulanacak bir basınçla dahi saniyeler içerisinde tek parça haline gelen cam, gerçekten çok büyük gelecek vadediyor. Şimdilik araştırma aşamasında olmasına rağmen gerçekten çalıştığı görülen kendini yenileyebilen cam teknolojisinin, yeni bir yapıştırıcı keşfinde ortaya çıktığı belirtiliyor. Yani başka bir amaç üzerinde çalışılırken bulunan teknoloji, ilk olarak akıllı telefonları akıllara getiriyor. Ekranları ufak bir darbelerden dahi zarar gören akıllı telefonlar, böyle bir kendini yenileyebilen cam teknolojisine en çok ihtiyaç duyan ürünler arasında yer alıyor.

Kendini yenileyebilen cam teknolojisi hayatımıza hemen girmeli

Prof. Takuzo Aida geliştirdikleri sistemin ticari hale getirilip getirilmeyeceği hakkında bilgi vermiyor. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz üzere şu an son kullanıma yönelik olmayan cam, yine de gelecek için umutlarımızı artırıyor. Özellikle elektronik cihazlarımız için bu tarz bir teknolojiye çok ama çok ihtiyacımız bulunuyor.

Video

YORUMLAR