reklamı kapat

POPÜLER

Jet motorları yardımıyla Iron Man zırhı gerçek hayata taşındı [Video]

Şimdiye kadar Marvel kahramanlarından Iron Man‘e özenen birçok proje gördük. Bunların arasında gerçek boyutlu ve çalışan Iron Man zırhı bile yer alıyordu. Son olarak Richard Browning imza attığı çalışmayla bu kahramanın zırhını gerçek hayata uyarlamaya bir adım daha yaklaştı.

Eskiden İngiltere Deniz Kuvvetleri’nde hizmet veren Richard Browning için günümüzde Iron Man olmaya en yakın kişi diyebiliriz. Browning İngiltere merkezli bir start up olan Gravity Industries‘deki mühendislerle birlikte Iron Man zırhına benzer bir sistem geliştirmeyi başardı. Deadalus adı verilen bu sistem el ve ayaklara geçirilen jet motorları sayesinde çalışıyor. Bu minyatür jet motorları onun ayaklarını rahatlıkla yerden kesmeyi başarıyor. Saatte 450 km hıza ulaşabildiği söylenen bu sistemi kontrol etmek ise biraz zor görünüyor. Browning de benzer sebeplerden ötürü sistemi henüz son hızda denemediğini dile getiriyor.

Deadalus temelde dört parçadan oluşuyor. Kullanıcının başında kask, üzerinde hafif bir kıyafet, ayaklarında yine oldukça hafif ancak korunaklı bir ayakkabı yer alıyor. Kollar ve bacaklarda ise minyatür jet motorlarını görüyoruz. Kullanıcı belli bir yöne ağırlık vererek dengesini değiştiriyor ve hareket yönünü belirleyebiliyor.

Henüz tam potansiyeline ulaşmamış olan Deadalus‘a ait görüntüleri haberimizin başında ve hemen aşağıdaki videolarda bulabilirsiniz.

VİDEOLAR