reklamı kapat

POPÜLER

Jonathan Ive Apple Pencil’ı savundu

İlk iPhone duyurulduğunda Steve Jobs stylus kalemleri kötüleyen sözler sarfetmiş ve hiç kimsenin stylus kullanmak istemediğine vurgu yapmıştı. Sonrasında piyasaya sürülen tüm iOS cihazlar da arayüzü parmakla kullanmaya uygun olarak üretilmişti. Ancak iPad Pro ile birlikte Apple Pencil‘ı duyuran Apple, şirketin Steve Jobs’ın izinden gitmeyeceği algısını yaratmıştı. Apple’ın ünlü tasarımcısı Jony Ive, yaptığı açıklamayla konuya açıklık getirdi.

Çizim yapmayla uğraşan ve hiç de küçük olmayan bir kitleyi fark ettiklerini belirten Ive, bu çizimlerin parmakla yapılamayacağını ve bu nedenle de bir kaleme ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Ayrıca Apple Pencil’ın ayrı bir yerinin olduğuna değinen ünlü tasarımcı, kalemin dokunmanın yerini almasının mümkün olmadığını dile getirdi. Neden Apple Pencil adının verildiği hakkında da konuşan Ive, stylus kelimesinin daha teknolojik bir çağrışım yaptığını, kalemin ise çok daha doğal olduğunu belirtti.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Jonathan Ive Apple Pencil’ı savundu” için 6 cevap

 1. unionclub dedi ki:

  Muazzam bir boşluğu doldurdu, eğer iPad Pro adı gibi pro olabilirse birçok grafik tablet ihtiyaç olmaktan çıkacaktır. İlüstrasyon ve tasarımla ilgilenen herkesin dikkatini çekti bu konu. İşlerliğini zamanla göreceğiz.

 2. Chamoore dedi ki:

  Microsoft’un tabletlerindeki kalem hem işlev olarak hem pil süresi olarak apple pencil dan çok daha üstün bir ürün. Keza Samsung tabletlerde uzun süredir başarılı bir kalem mevcut. Steve amca gittiğinden beri apple diğerlerini takip eder oldu.

 3. Burak Ünver dedi ki:

  Apple pencil yeni piyasaya sürülmeye başlandı daha kullanmadan nasıl böyle bi kanıya vardın ?

 4. logcom dedi ki:

  Ön yargılı olmamak lazım, kalemin olması önemli yalnız, uygulamalarda bi o kadar önemli. Açıkçası ben bu kalem için çok sağlam uygulamaların çıkacağını düşünüyorum. Mesela surfacede ki stuffpad gibi. Uygulamalar çıktıkça kalemin değeri artacaktır.

 5. Hakan dedi ki:

  Ürünün profesyonellere hitap etmediği aşikar. Amatör kullanıcılar için iste iPad Pro fiyat performans açısından çok uygun bir ürün değil.

  http://www.engadget.com/2015/09/10/apple-ipad-pro-pencil-designer-reaction/