reklamı kapat

POPÜLER

Jony Ive Apple

Jony Ive Apple’dan ayrıldı; bir devir sona erdi!

Geçtiğimiz aylarda büyük bir sürpriz yaşanmış ve Jony Ive Apple’dan ayrılacağını duyurmuştu. İşte bu sürpriz gelişme bugün gerçeğe döndü.

Steve Jobs döneminin ve Apple’ın en önemli isimlerinden endüstriyel tasarımlardan sorumlu isim Jony Ive, Apple’dan ayrılacağını açıklayarak gerçekten büyük bir sürpriz oluşturmuş ve o zaman ayrılma işleminin resmi olarak 2020 sonunda yapılacağı belirtilmişti. Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla ünlü tasarımcı aralık ayını beklemeden Apple’dan ayrıldı. Apple Yönetimi sayfasından da kaldırılan Ive, buna karşın Apple ile bağlarını tam olarak koparmayacak. Bundan sonra LoveForm adını verdiği kendi tasarım şirketiyle yoluna devam edecek Jony Ive, bu şirketiyle en büyük müşterisi halini alacak Apple’a tasarımlar üretmeye devam edecek. LoveForm ile başka şirketler için de tasarımlar yapma şansı elde edecek tasarımcı, kariyerinin zirvesini ve yeteneğini farklı alanlarda da devam ettirmek istiyor. Şu an Apple’ın en üst yöneticilerin yer aldığı sayfasında tasarımdan sorumlu birisi yer almıyor. Ancak yazılım ve donanım tasarımında sorumlu ismin COO Jeff Williams olacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jony Ive sonrasında Apple ve Tim Cook odaklı ilginç eleştiriler gelmişti

Hatırlarsınız bir kaynak, Ive’ın teknoloji devini bıraktığını çünkü Tim Cook dahil tüm üst yönetimin tasarıma olan ilgisini kaybettiğini yazmıştı. Bu konuda bir açıklama yapan Cook, bu iddiaları “saçma” olarak değerlendirmiş ve gerçeği yansıtmayan içerikler hakkında sert konuşmuştu. Tim Cook bu haberler için “tasarım takımı ve Apple’ın nasıl çalıştığının anlaşılmadığını gösteriyor” açıklamasını yapmış, tasarım takımının çok yetenekli ve hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu söylemiş ve tasarım tarafındaki yeni lider takımına sonuna kadar güvendiklerini aktarmıştı.

İlginizi Çekebilir

Ünlü tasarımı şirketten ayrılmadan önce çıkan son ürün 16 inç MacBook Pro oldu