reklamı kapat

POPÜLER

jurassic world

Jurassic World’ün fragmanı büyük tartışma yarattı

Önce kısa tanıtım videolarıyla iştaşımızı kabartan Jurassic World, nihayet dün akşam yayınlanan ilk resmi fragmanıyla gün yüzüne çıktı. Ancak uzun zamandır beklediğimiz filmin fragmanı, bilim dünyası ve dinozorlara ilgi duyan kesim tarafından büyük tepki topladı.

My Beloved Brontosaurus kitabının yazarı Brian Switek, filmde dinozorları parmaklı yaratıklar olarak göstermenin, kinayeli bir şekilde “şahane” bir fikir olduğunu belirtti.

Böceklerle ilgili araştırma yapan Morgan Jackson ise, rezin içinde DNA kalıntıları gösterilen canlı türünün Tipulidae familyasından gelen tipula sineği değil; Culicidae familyasından gelen sivrisinek olması gerektiğini iddia etti.

Filmle ilgili en çok tartışılan konu ise, uzun bir süre önce tüylü olduğu keşfedilen dinozorların, filmde “sinek kaydı” bir şekilde gösterilmesi. Hayvanbilimci Darren Naish de bu tercihe olan kızgınlığını gizleyemeyenlerden.

Milyonlarca takipçisi olan filmle ilgili tartışmalar bitecek gibi görünmüyor. Sadece fragmanı yayınlandıktan sonra bile bu kadar tepki çeken Jurassic World, gösterime girdikten sonra nasıl yorumlar alacak, merakla bekliyoruz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Jurassic World’ün fragmanı büyük tartışma yarattı” için 5 cevap

 1. Yusuf Çatalkaya dedi ki:

  Yahu kardeşim, bu insanlar neden Superman filmine tepki göstermediler acaba. İnsan hiç uçarmı yaa.? Yada Temel Reis’e… Adam ıspanak yiyo herkül’e dönüşüyo… Olmazzz, kesin yayın yasağı getirilmeli….

  Tamamen dikkat çekme kokan haraketler bunlar.
  Yada Colin Trevorrow’un reklam hamleleri.

  Kardeşim bırakın Allah aşkına yaa. Fiim bu FİLLLİİİİİMMMMM

 2. Murat TAMCI dedi ki:

  Yusuf haklı!

 3. wad dedi ki:

  dinazorlar hakkında bilgi veriyor bu film ciddi bir yapım olmak zorunda

 4. Kamil Fatsa dedi ki:

  Superman kurgusal, dinozorlar öyle değil. Gelen tepkilerin de gayet anlamlı bir gerekçesi var; bilimsel ispatları yapılmış dinozor türleri ile ilgili yapılmış yanlış modellemeler var ortada. Bir ejderhayı tasarlarken dinozora göre daha esnek olabilirsiniz, çünkü gerçekte var olmamış bir yaratıktır. Ağzından alevler saçmasını sağlarsanız, derisini, kanatlarını istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz ve bu kurgusal olduğu içindir, ama dinozorlarda bu kadar esnek olamazsınız, gerçeği neyse ona en yakın şekilde tasarlanmalı.

  Sonuçta belgesel değil bu ama aynı zamanda filmin Avatar gibi tamamen kurgusal bir altyapıya dayandığını söyleyemeyiz. O yüzden gelen eleştirilere ben de katılıyorum.

 5. PSDN915 dedi ki:

  Bu bir belgesel veya belgesel niteliği taşıyan bir film değil. Eski filmleri anmak bu filmi izlemek için yeterli bir sebep olacaktır. Eski filmlerdeki tüysüz dinozorları görmemek bence çok kötü olurdu. Tarzanın sakallarının sinekkaydı olmasına daha çok takılması lazım bence bu insanların.