reklamı kapat

POPÜLER

Kaliteli tasarım ve güçlü performans arayanlara; Dell XPS 15 9500 incelemesi

Dell XPS 15

DELL XPS 15 9500 TASARIM

Güzel bir kutu tasarımından çıkarttığımız Dell XPS 15, yazının başında da belirttiğimiz gibi ilk bakışta şık tasarımıyla bizi etkiledi. Üst segment dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz gibi kaliteli tasarım anlayışının fazlasını bu bilgisayarda görüyoruz. Piyasadaki premium dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi bu bilgisayarın gövdesinde de alüminyum malzemesi kullanılıyor. Dış gövdede gümüş bir rengin tercih edildiği modelin kapağında Dell logosu göze çarpıyor. Logo paslanmaz çelikten lazer kesimle üretilmiş durumda. Diğer XPS modellerinden alışık olduğumuz gibi XPS 15 de ince bir gövdeye sahip. Sol tarafında iki adet USB-C bağlantısının yer aldığı bilgisayarın sağ tarafında bir adet USB-C, 3.5 mm kulaklık girişi ve SD kart yuvası yer alıyor. SD kart yuvasının yer alması sayesinde fotoğraf makine kullanıcıları kolaylıkla çekmiş oldukları fotoğrafları ve videoları hızlıca bilgisayara aktarabiliyor. Biz bu bağlantının yer almasından dolayı memnun kaldık.

3.5 mm kulaklık girişi de kablolu kulaklıkların bilgisayara takılmasına imkan tanıyor. Bilgisayarda sunulan klavye deneyimini de çok başarılı bulduk. Uzun saatler yazı yazdığımız bilgisayardaki tuşların basma hissiyatı gerçekten iyi düzeyde. Klavye aynı zamanda arka aydınlatma özelliğine de sahip. Bu sayede düşük ışıkta aydınlatma sağlanarak daha iyi bir deneyim elde edilebiliyor. Klavyenin güç tuşunda parmak izi sensörü de bulunuyor. Bu sayede bilgisayarın kilidi parmak iziyle hızlı bir şekilde açılabiliyor. Parmak izinizi tanıtırken adımların doğru takip edilmesi gerekiyor. Eğer adımlar doğru yapılmazsa parmak iziyle ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bilgisayarın gövdesinde kullanılan malzeme kadar bilgisayarın klavyesini sarmalayan karbon fiber detaylar da bilgisayarın tasarımına ayrı bir hava katıyor. Karbon fiber kaplama güçlü bir tasarıma katkı sağladığı gibi klavye deneyiminin konforlu olmasına da yardımcı oluyor. Çoğu dizüstü bilgisayarda görmediğimiz karbon fiber avuç içi dayanağı bilgisayarın farklılaşmasını sağlıyor. Bilgisayarı satın almadan önce kriterinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Eğer taşınabilirliğe önem veriyorsanız XPS 13 modeli sizin için daha iyi bir tercihken uzun saatler evde veya ofiste çalışıyorsanız XPS 15 modeli sizin için daha iyi bir seçenek olduğunu söyleyelim.