reklamı kapat

POPÜLER

Kaliteli tasarım ve güçlü performans arayanlara; Dell XPS 15 9500 incelemesi

DELL XPS 15 9500 PERFORMANS

Bilgisayar tasarımıyla bizden tam not alırken gelelim sunduğu performans deneyimine. Şu anda Intel’in 12. nesil işlemcili bilgisayarlarını görsek de Dell XPS 15’te 10. nesil bir işlemci kullanılıyor. Core i7 10750H işlemcisiyle gelen bilgisayar genel hatlarıyla beyaz yaka diye tabir edeceğimiz iş dünyasını hedef alan bir dizüstü bilgisayar. Üst düzey yöneticilerin rahatlıkla kullanabileceği bir model olan XPS 15’i aynı zamanda tasarım işiyle uğraşan kullanıcılar da tercih edebilir. Biz bilgisayarda Photoshop CC 2022 ve Premiere Pro gibi uygulamaları kullandık.

Photoshop CC 2022’de büyük ebattaki dosyaları hızlı bir şekilde açan bilgisayarda 4K çözünürlükteki videoları da düzenledik. GamePass kullanıcısı olduğumuz için bilgisayara günümüzün popüler oyunlarından Forza Horizon 5’i de oynadık. Dell XPS 15 pek tabii oyun odaklı bir dizüstü bilgisayar olmadığı için en üst düzey ayarlarda akıcı bir deneyim sunamasa da orta ayarlarda keyifli dakikalar geçirdik. Counter-Strike ve The Sims 4’te oynadığımız bilgisayar sunduğu oyun deneyimiyle de bizim beklentimizi karşıladı. En üst düzey ayarlarda akıcı bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız piyasadaki oyun odaklı dizüstü bilgisayarlara da göz atabilirsiniz. Ancak böyle bir model seçtiğinizde daha ağır bir gövdeli bir bilgisayara sahip olacağınızı da belirtmeden geçmeyelim.

Bilgisayarın ekran performansından da bahsedelim. Full HD çözünürlüklü bir mat ekranın yer aldığı bilgisayar parlak ekranlara kıyasla ışıklı ortamlarda daha iyi performans sunuyor. Genellikle profesyonel bilgisayarlarda ve monitörlerde kullanılan mat ekranlar göz yorgunluğunu da azaltıyor. Parlak ekranlarda uzun saatler çalışıldığında gözler daha çabuk yoruluyor.

Mat ekranlar daha doğal bir ekran deneyimi sunarken dizüstü bilgisayarınızda canlı bir ekran deneyimi istiyorsanız mat ekran sizin için doğru bir tercih değil. Ekranın performansı genel olarak başarılı olsa da 30 bin TL‘nin üzerinde yer alan bir bilgisayarda daha yüksek çözünürlük olması gerektiğini düşünüyoruz. Dell, Full HD çözünürlüklü yani bizim test ettiğimiz modelin tam dolu pille 24 saate varan pil ömrü sunduğunu belirtiyor. Pek tabii bilgisayarda oyun oynadığınızda veya Netflix/YouTube üzerinden video izlediğinizde bu süre düşüyor. Ayrıca bilgisayarın UHD piksel çözünürlüklü modelini tercih ederseniz pil ömrü daha kısa sürede bitiyor.