reklamı kapat

POPÜLER

SALTO Robot
SALTO Robot

Karşınızda hareket kabiliyetiyle şaşırtan “tek bacaklı” robot: SALTO [Video]

Son dönemde karşımıza çıkan en ilginç robotlardan SALTO, tek bacağıyla yapabildikleriyle dikkat çekiyor. Robot teknolojisi şaşırtmaya devam ediyor.

UC Berkely araştırmacıları tarafından hazırlanan SALTO, ufak boyutu ve tek bacaklı olmasına rağmen sunduğu hareket kabiliyeti ile öne çıkan bir robot modeli. Tek bacağı nedeniyle zıplaya zıplaya hareket eden robotun, bağımsız olarak görev yapabiliyor olması büyük önem arz ediyor. Orijinalde 2016 yılında tanıtılan SALTO, artık çok daha gelişmiş hale gelmiş durumda. Açıklandığı kadarıyla yeni geliştirmeler ile 10 dakika boyunca zıplayabilen robotun, en önemli iyileştirmesi ise artık dış mekanda bağımsız olarak zıplayabiliyor olması. Yerleşik sensörleriyle kendi dengesini kurarak yoluna devam edebilen SALTO, yaklaşık olarak 100 gram kadar bir ağırlığa sahip. Bu sayede zıplamak için çok yüksek bir güce ihtiyaç duymayan robot, basit kontrolcü ile yönetilebiliyor. Yukarıdaki videoda gösterildiği kadarıyla sadece olduğu yerde değil belirli yükseltiler / engeller üzerinden de atlayabilen robotun, çok yükseğe zıplayabilmesi hedefleniyor. Burada insanların ve diğer ağır / büyük robotların atlayamayacağı noktalara SALTO’nun çıkabileceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SALTO gerçekten ilginç bir robot modeli

Henüz mükemmel bir seviyede olmayan robotun üzerinde çalışmalar aktif olarak devam ediyor. Potansiyel kullanım alanları hakkında çok fazla bilgi verilmeyen robotun, 10 ya da 20 yıl içerisinde arama kurtarma faaliyetlerine yardımcı olabileceği tahmin ediliyor. Ortam şartlarına göre hareketini ayarlayabilen SALTO, bünyesinde boyutuna bakarak kesinlikle azımsanmayacak bir mühendislik barındırıyor.