reklamı kapat

POPÜLER

Centauro
Centauro
Centauro
Centauro

Dört bacağıyla hem şaşırtan hem de fark yaratan robot: Centauro [Video]

Dünya üzerinde birçok robot geliştiriliyor. Bunlar arasında yer alan “IIT-Istituto Italiano di Tecnologia”, karşımıza dört bacağıyla hem şaşırtan hem de fark yaratan robot Centauro ile çıkıyor.

IIT-Istituto Italiano di Tecnologia araştırmacıları tarafından geliştirilen Centauro, insansı robot yapısını dört bacak ile birleştiriyor. Biliyorsunuz araştırmacılar ve şirketler genelde bizim gibi iki bacaklı insansı robotlar geliştiriyor. Ancak iki bacaklı robotların çözülmesi gereken ciddi bir denge problemi bulunuyor. En gelişmiş modeller bile dengesini kolaylıkla kaybedebiliyor. İşte dört bacaklı Centauro bu sorunu ortadan kaldırıyor. Arama kurtarma faaliyetleri için tasarlanan robot, bu sağlam yapısıyla çok iyi bir seçenek ortaya koyuyor. 1.5 metre boyunda ve 93 kg ağırlığında olan robot, “alüminyum, titanyum ve magnezyumdan” üretiliyor. Yani oldukça sağlam ve aynı zamanda güçlü olan Centauro, üç boyutlu yazıcıdan çıkma plastik parçalara da sahip. Bu sayede kolaylık üretilebildiği / tamir edilebildiği söylenen dört bacaklı robot, özel kollarıyla 11 kg yük kaldırabiliyor. Kafasında birçok sensör ve kamera taşıyan robot, böylelikle çevresinin haritasının çıkartarak yol alabiliyor. Robotun bacakları altında geniş hareket kabiliyeti getiren tekerlek sistemi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Centauro

Centauro en güçlü seçenekler arasında başı çekiyor

1.6 kWh Li-Po piliyle 2.5 saat görev yapabilen robot, gerçekten çok kullanışlı görünüyor. Dediğimiz gibi denge sorununu ortadan kaldıran robot, zorlu arazilerde sorun yaşamayacak izlenimi yaratıyor. Üzerinde çalışmalar devam eden teknoloji harikası, yukarıdaki videonun sonunda görebileceğiniz üzere karşısına çıkan engelleri kırabiliyor.