reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II

Karşınızda Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II [Video]

Otokar, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II‘yi tanıttı. Akrep II, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak IDEF’19’da sergilenecek.

Elektrikli otomobillerin sayısı sürekli olarak artıyor. Tesla’nın öncü olduğu alanda Mercedes-Benz, Toyota ve Ford gibi birçok firma aktif olarak çalışmalar yapıyor. Elektriğin gücü gelecek askeri araçları da değiştirecek gibi görünüyor. İşte bu konuda Türkiye’de de önemli bir gelişme yaşandı. Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üreticilerinden Otokar, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II’yi görücüye çıkarttı. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, savunma sanayisindeki gelişmeleri değerlendirmek ve yeni nesil zırhlı araçlarını tanıtmak için basın toplantısı düzenledi. Serdar Görgüç, araç hakkında yaptığı açıklamada “İlk versiyonu Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olan Akrep II, bize elektrikli araç teknolojisinin askeri araçlara uygulanmasına yönelik bilgi ve tecrübe kazandırırken Türkiye’nin askeri tip elektrikli, hibrit ve otonom araçlar konusunda ilk adımları olacak.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II
Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II

Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II büyük önem arz ediyor

Serdar Görgüç, “Teknolojik gelişmelerden bahsederken elbette alternatif yakıtlar da gündemimizdeydi. Akrep II’yi alternatif güç gruplarına da uygun olarak tasarladık. Elektrik motoru ve gelişmiş pillerle donatılan Akrep II, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak IDEF 2019’da sergilenecek. Geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek hız ve sessizlik avantajlarını bir arada sunan Akrep II, tüm dünyada orduların zorlu isterlerini karşılayabilecek yeterlilikte bir elektrik motora sahip. Taktik performans beklentilerine de en iyi şekilde cevap veren Akrep II, özellikle yakıt verimliliği, hareket, beka kabiliyeti ve entegre lojistik destek anlamında da avantajlar sunuyor.” diye konuştu.