reklamı kapat

POPÜLER

iOS_13

Tanıtımına az bir süre kala iOS 13 hakkında dikkat çekici detaylar

Son yıllarda iPad’lerin performansı dizüstü bilgisayarlarla yarışacak düzeye gelse de cihazın en sınırlayıcı faktörü işletim sistemi.

Apple, iOS işletim sistemini sunduğu yeniliklerle güçlendirse de işletim sisteminde halen birtakım eksiklikler bulunuyor. 9to5Mac’in aktardığı habere göre Apple, iOS 13 işletim sisteminde bu durumu ortadan kaldırmayı planlıyor. Gelen bilgiler gerçeğe dönüşürse kullanıcılar harici depolama birimlerindeki fotoğraflarını Lightroom CC gibi üçüncü taraf uygulamalara direkt aktarabilecek. Apple’ın, Marzipan uygulamaları, Siri ve ARKit için iyileştirmeler yapmayı planladığı bildiriliyor. Siri, üçüncü taraf uygulamaların entegre edebileceği sözlü komutlardan oluşan bir dizi yeni “Amaçlar” a erişecek. 9to5Mac, bu yeni Amaçların medya oynatma, arama ve sesli arama içereceğini söylüyor.

Geliştiricilere görsel açıdan AR deneyimleri oluşturmaya olanak tanıyan bir uygulamanın da iOS 13’te karşımıza çıkacağı belirtiliyor. Bilindiği üzere iPad’lere harici klavye bağlanıyor ancak USB-C bağlantısına rağmen bir fare desteği verilmiyor. iOS 13 ile iPad Pro’lara fare desteğinin geleceği de konuşuluyor. USB-C bağlantı noktasından ya da söylenmiyor olmasına rağmen kablosuz olarak takılabileceği tahmin edilen farelerin, “erişilebilirlik” kategorisi altında çalışacağı dile getiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 ne zaman tanıtılacak?

Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferası’nda daha önceki yıllarda olduğu gibi yeni işletim sistemlerini tanıtması bekleniyor. iOS 13, macOS 10.15, watchOS 6 ve tvOS 13 hakkındaki tüm yenilikler 3-7 Haziran tarihler arasında San Jose’deki McEnery Convention Center’da gerçekleşecek.

İlginizi Çekebilir

Yeni oyun konsolu Microsoft Xbox One S All Digital