reklamı kapat

POPÜLER

Porsche 911 katı hal pili

Katı hal pilini temel alan elektrikli Porsche 911 yolda olabilir

Taycan serisi ile elektrikli otomobil pazarının en önemli isimleri arasına giriş yapan Porsche, çok özel bir Porsche 911 geliştiriyor olabilir.

Ortaya çıkan son bilgilere göre Porsche, Quantumscape firması ile çok önemli bir ortak çalışma içerisinde bulunuyor. Bu ortak çalışmanın arkasında ise tam olarak büyük gelecek vadeden katı hal pilleri yer alıyor. Peki ilk olarak nedir bu katı hal pilleri? Gelecekte lityum-iyon pillerin yerini alacak bu piller üzerinde şu an BMW, Ford ve Samsung gibi isimler de aktif olarak çalışıyor. Lityum-iyon pillerden daha güvenli olan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu pil teknolojisi, daha uzun süre görev yapabiliyor ve zorlu şartlara daha dayanıklı. Katı hal pilleri, uzmanların verdiği bilgilere göre lityum iyon pillerden birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla otomobiller özelinde 800 km gibi menzilleri kâğıt üzerinde standart hale getiriyor.

Bu konuya büyük önem verdiği yeni yeni ses getiren Alman devlerinden Porsche, ABD merkezi katı hal pili üreticisi Quantumscape ile beraber bu yeni nesil pili temel alacak elektrikli Porsche 911 gibi araçları hayatımıza sokmayı hedefliyor. Bu spesifik araç için henüz tarih yok ancak firma bu pili başka elektrikli araçlarına da entegre edecektir. Önümüzdeki yıllarda gelecek yeni nesil Taycan’lar da katı hal pili teknolojisini temel alacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Katı hal pilleri şu an çok yaygınlaşamıyor çünkü bunları üretmek halen pahalı durumda. Ancak yapılan yatırımlar ile bu yakında gelecekte değişecek gibi görünüyor. Bu açıdan gelecekte kesin olarak elektrikli araçların “menzil endişesi” tamamen ortadan kalkacak.

Bu arada katı hal pilleri konusunda elektrikli motosiklet tarafında da önemli çalışmalar bulunuyor. Bu konudaki son detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrikli Porsche 911 yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın