reklamı kapat

POPÜLER

katlanabilir iPhone

Katlanabilir iPhone modeli kendi başına ekranını yenileyebilir

Teknoloji devi Apple bir kez daha katlanabilir iPhone odaklı bir haberle gündemde yer alıyor. Bu sefer patent üstünden bir detay var.

Apple bir yandan iPhone 12’ler, bir yandan da geleceğe yönelik çalışmalar yapıyor. İşte bu çalışmalardan birisi de katlanabilir iPhone modeli. Firma aktif olarak bir katlanabilir ekranlı iPhone üzerinde çalışmalar yürütüyor ve en son çıkan bilgilere göre bunun için Samsung’dan ciddi miktarda katlanabilir ekran / panel örneği alınmış durumda. Firma bu modelin özellikle ekranına odaklanıyor ve burada alınan patentler gerçeğe dönüşürse özel bir altyapı planlanıyor. Apple patentlere göre katlanabilir iPhone modelinin ekranını kendi kendine yenilemesi için özel bir katman üzerinde çalışıyor. Bu sayede ekranın belirli çizikleri ve yüksek ihtimalle diğer ufak hasarları kendi başına ortadan kaldırabileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu gerçekten mümkün olur mu? Bunun cevabı yüzde 100 kesin olmasa da evet. Çünkü Güney Kore merkezli araştırmacılar bunu mümkün kılan “elastomer” isimli bir materyali 2018 yılında geliştirmişti. Bu açıdan aradan geçen süre ve katlanabilir iPhone’un hemen çıkmayacak olması, 2022 ya da sonrası için böyle bir altyapı özelinde kapıları açık bırakıyor.

Katlanabilir iPhone yakın zamanda karşımıza çıkmayacak

Ayrıca ilk model beklendiği gibi de olmayabilir. Apple’a yönelik sağlam sızıntılar yapan John Prosser’e göre ilk katlanabilir yapıdaki iPhone prototipi tam olarak beklendiği gibi değil. Çünkü modelde tek parça bir ekranın kullanılmadığı aktarılıyor. Apple’ın bunun yerine iki ayrı ekranı ortaya konulan bir menteşe ile bir araya getirdiği söyleniyor.

Rakipleri gibi tek bir katlanabilir ekran ile “şimdilik” düşünülmeyen telefon, gövde açısından iPhone 11’i andırıyor deniyor. Modelde bir çentik olmadığı, üst çerçevede Face ID’nin yer aldığı da gelen bilgiler arasında bulunuyor. Bu modelin 2021’de bile pek karşımıza çıkma ihtimali yer almıyor.

Temsili Görsel Kaynak: MacRumors

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin son arayüzü MIUI 12