reklamı kapat

POPÜLER

Keanu Reeves deepfake

Keanu Reeves silahlı soygunu durdurdu! [Video]

Son dönemin en popüler isimlerinden Keanu Reeves, yayımlanan ilginç bir video ile gündemde bulunuyor. Bu videoda aslında Reeves’in kendisi oynamıyor.

Corridor YouTube kanalının yayımladığı yukarıda izleyeceğiniz bu video içerisinde dediğimiz gibi Keanu Reeves aktif olarak rol almıyor. Bu gerçekten çok güzel videonun arkasında direkt olarak Deepfake teknolojisi yer alıyor. Yapay zeka ve makine öğrenme üzerinden çalışan bu teknoloji, verilen videolardaki kişilerin yüzünü analiz ediyor ve bunları başka videolardaki kişilere ekleyebiliyor. Bu videoda Reeves‘in dijital olarak analiz edilen yüzü, gerçek bir oyuncuya eklenmiş şekilde karşımıza çıkıyor. Çok dikkatli bakılmadığı zaman ayırt edilmeyecek kadar kaliteli bir sonuç elde eden Corridor, yine dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış gibi görünüyor. Videoda soyguncuyu ikna etmeye çalışan Reeves, bundan sonuç alamayınca olaya John Wick vari bir nokta koyuyor.

Genel olarak ne kadar iyi eğitilirse o kadar iyi çalışan Deepfake teknolojisi, gerçekten korkutucu bir kaliteye sunuyor. Bazı ünlü isimlerin cinsel içerikleri videolarının oluşturulması için de kullanılan bu teknik, özel sistemlere ihtiyaç duymadığı için sürece biraz hakim olan herkes tarafından kontrol edilebiliyor. Altyapısıyla heyecanlandıran yapılanlarla ise korkutan bu teknoloji, artık fotoğraf yanında video tarafındaki gerçekliği de sorgulatıyor.

Keanu Reeves deepfake
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Corridor, Keanu Reeves videosu öncesinde insansı robot Atlas için yayımladığı video ile ses getirmişti

Bu videonun merkezinde ise Boston Dynamics imzalı insansı robot Atlas yer alıyordu. Bu robotun test için hırpalanmasına odaklanan burada izleyebileceğiniz video, “Atlas günün birinde bu yaşadıklarından bıkar ve kendi benliğiyle karşılık verirse ne olurdu?” sorusunun cevabını veriyor. Video içerisinde ciddi şekilde dalga geçilen ve gerçekte olduğu gibi hırpalanan Atlas, videonun ilerleyen dakikalarında ipleri eline alıyor ve yaşadıklarına karşı güzel bir cevap veriyor. İnanılmaz bir CGI çalışmasıyla hazırlanan video, herkesin aklındaki bir konuyu olabilecek en gerçekçi şekilde karşımıza çıkarıyor.