reklamı kapat

POPÜLER

jyrobike hub

Kendiliğinden dengede durabilen bisiklet: Jyrobike [Video]

Bisiklet kullanmak bir defa öğrendiğimizde asla unutmayacağımız yeteneklerden biri. Fakat birçoğumuz, kullanması son derece keyifli olan bu araçla acı dolu hatıralara sahibiz. Gündelik hayatımızın her alanında kolaylıklar sağlamaya devam eden teknolojik gelişmeler arasında artık bisiklet öğrenimini de kolaylaştıran bir teknik yer alacak gibi görünüyor. Bir grup mühendisin bir süredir üzerinde çalıştığı kendi kendini dengeleyebilen bisikletin, özellikle bu çevre dostu iki tekerlekli aracı kullanmayı öğrenmeye çalışan çocuklara yardımcı olacağı düşünülüyor.

jyrobike control

Jyrobike adı verilen bisiklette, ön tekerleğin içinde sürücülerin bisiklet üzerinde durmasını sağlayan patentli jiroskop teknolojisi kullanılıyor. Bu teknolojiyle birlikte bisiklet üzerinde sendeleseniz bile kontrol kutusu aracılığıyla bisiklet dengede kalmaya devam ediyor.

jyrobike hub

Aracın görüntüsünden de anlaşılabileceği üzere bu teknoloji özellikle bisikletle yeni tanışan 3-8 yaş arası çocuklar düşünülerek oluşturulmuş. Bisiklet kullanımına özel bir ilgi duyan mühendislerin geliştirdiği Jyrobike için Kickstarter üzerinden bir kampanya başlatılmış durumda. Böylece yeterince kaynak toplanması hâlinde projenin prototip aşamasını geride bırakıp genel üretime geçilmesi hedefleniyor.

VİDEO