reklamı kapat

POPÜLER

gameshell
gameshell
gameshell
gameshell
gameshell
gameshell

Kendinizin oluşturabileceği portatif oyun konsolu: GameShell [Galeri]

GameShell kendi “retro oyun konsolu”nuzu kolay bir şekilde yapmanıza olanak sağlıyor. Farklı renk seçenekleriyle de birçok kişiye hitap ediyor.

Oyun dünyası değişiyor haliyle gelişiyor da. Ancak retro oyun konsollarından vazgeçemeyenler için yeni bir alternatif geliyor. Geçen yıl Kickstarter‘da 290 bin dolar toplamayı başaran Clockwork, karşımıza kendi oyun konsolunuzu yapmaya imkan tanıyan bir kit ile geliyor. GameShell adı verilen bu retro oyun konsolu kitinin “indie oyun” geliştiricileri için geliştirilmiş açık kaynaklı bir portatif olduğunu söylemek yanlış olmaz. GameShell adı verilen cihaz, kendi ürününüzü oluşturmanız için gerekli tüm araçlara sahip olarak geliyor. Üç farklı renk seçeneği sunulan GameShell ile portatif bir el oyun konsolu elde edebiliyorsunuz.

GameShell kutusunun içinde, ClockworkPi anakart v3.1, bir Arduino uyumlu klavye, iki kanallı stereo hoparlör,  2,7 inç RGB ekran dahil olmak üzere 1.200 mAh şarj edilebilir pil ve beş bağımsız IO genişletilmiş anahtar bulunuyor. Bu retro oyun konsolu sadece Tetris ve benzerlerini oynamaktan daha fazlasını içeriyor. Aynı zamanda eğer küçük bir ekran sizin için yeterli değilse, bir mikro HDMI bağlantı noktasına sahip olduğu için Xbox veya PlayStation gibi diğer cihazları GameShell’e bağlayabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Retro oyun konsolu GameShell

Makinenin kendisi, Preset C, Python, Lua, JS ve LISP de dahil olmak üzere programlama dillerini destekliyor. Konsol ile Atari, GameBoy, NES ve hatta PlayStation 1’den retro oyunları oynayabiliyorusunuz. Kendi oyunlarını yaratabildiğiniz gibi aynı zamanda mevcut olanları hackleyip değiştirebiliyorsunuz. Konsol, ayrıca bir klavye ve fareyi OTG veya Bluetooth üzerinden bağlarsanız Linux Bilgisayar olarak da kullanılabiliyor.

Bilgisayar programlaması konusunda eğer fazla bilginiz yoksa Clockwork’ün sitesinde kapsamlı paylaşımlar bulunuyor. Ancak yine de kodlamayı öğrenmek istiyorsanız bu iyi bir başlangıç olabilir. Github hesabından da açık kaynak kodları paylaşan ClockworkPi, kodlama bilenler için de özel detaylı paylaşımlarda bulunuyor. Bunun yanında Clockwork ekibi, diğer kullanıcıların indirebilecekleri ve eğlenebilecekleri çevrimiçi oyunlar da yayınlıyor.  İlgilenenler için Clockwork’ün GameShell’ini kendi sitesinden ve Amazon üzerinden 159 dolar karşılığında satın alabiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir

Playdate: Manivelalı oyun konsoluna bakın