reklamı kapat

POPÜLER

manivelalı oyun konsolu playdate konsol

Bildiğiniz tüm tasarımları unutun! Manivelalı oyun konsolu: Playdate [Video]

Bugüne kadar gördüğünüz tüm oyun konsolu tasarımlarını unutun. Manivela ile çalışan kompakt konsol Playdate ilginç bir alternatif sunuyor.

Oyun cephesinde konsol tasarımlarına baktığımızda “taşınabilir oyun konsolu” denildiğinde akla gelen ilk isim Nintendo olur. Gameboy ile başlayan macerada DS, 3DS, 2DS ve son olarak hibrit Switch derken, bu alanı domine eden firma Nintendo. Bu konsolların tasarımında da genellikle belirli tasarım standartları bulunuyor. Ancak şimdi o standartları tamamen değiştiren bambaşka bir tasarım Firewatch oyununun geliştiricisi Panic‘ten geliyor. Panic’in geliştirdiği mini oyun konsolu Playdate, manivelalı tasarımla geliyor. Evet destekleyen oyunlarda aktif olarak kullanabileceğiniz bir manivela, cihazın yan gövdesinde yerini alıyor. Sistemin cihazı şarj etmek için olmadığının özellikle altı çiziliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Playdate

Mini konsol tasarımına yeni bir bakış

Konsolun tasarımına baktığımızda aslında oldukça minimal bir tercih yapıldığı görünüyor. D-pad ve iki aksiyon tuşu dışında başka bir tuş bulunmuyor. Tek fark manivelada aslında. Cihazın ekranı ise siyah-beyaz, 400×240 piksel çözünürlük sunan LCD panele sahip. Panelin Sharp yapımı olduğu kaydediliyor.

150 dolar yurt dışı fiyatına sahip olan bu mini konsolun oyun sistemi de farklı. İlk etapta 12 haftaya yayılacak şekilde 12 oyunun, kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor. Panic, resmi sitesinden yaptığı açıklamada bazı oyunların sadece manivelayla çalışacak şekilde özel olarak tasarlandığını, bazılarının ise manivelayı hiç kullanmayacağını de kaydetmeyi ihmal etmiyor. Manivelaya özel açıklanan oyunlardan birinin Crankin’s Time Travel Adventure olduğu belirtilmiş.

Konsol 2020’nin başlarında oyuncularla buluşmayı planlanlıyor. Haberin üzerinde manivela ile çalışan Crankin’s Time Travel Adventure’un kısa oynanış videosunu görebilirsiniz.