reklamı kapat

POPÜLER

Amazon kendi oyun konsolunu bu yıl tanıtabilir

Donanım alanında gerçekleştirdiği korkusuz girişimler ile oldukça başarılı sonuçlar elde eden Amazon, yeni bir alana daha girmeye hazırlanıyor. Perakende devinin Kindle’dan sonra ikinci donanım yatırımının bir oyun ve eğlence konsolu olması bekleniyor.

VG247‘nin farklı kaynaklardan teyit ettiğini belirttiği habere göre Amazon, Android işletim sistemiyle çalışan bir eğlence konsolu planlıyor. Amazon’un çevrim içi film, müzik ve TV içerikleri konusundaki hakimiyeti de dikkate alındığında konsolun sadece bir oyun konsolu olmayacağı, tüm bu özellikleri bünyesinden barındıran bir eğlence konsolu olacağı görüşü ortaya çıkıyor.

Konsol donanımının ortaya çıkarılmasında firmanın alt kuruluşu ve Kindle cihazlarının da tasarımcısı olan Lab 126’nın görev aldığı belirtiliyor. Üretilen birkaç prototip cihazda Android ve iOS oyunlarının test edildiği ve cihazın ilk halinin Playstation One’a benzediği haberdeki bilgiler arasında yer alıyor.

Android işletim sistemiyle çalışan oyun konsollarına yönelik büyük beklentilere rağmen, istenen başarıyı yakalayamayan Ouya gibi girişim örnekleri bulunmakla beraber, Amazon’un çevrim içi eğlence sektöründeki tecrübesi dikkate alındığında Playstation, Xbox ve Nintendo gibi firmalara ciddi bir rakip olarak pazarda yerini alması bekleniyor. Habere göre firma, konsolunu 300 doların altında bir fiyat etiketi ile 2014 yılı sonuna kadar piyasa sunmayı planlıyor.