reklamı kapat

POPÜLER

KFC’nin “uzay hamburgeri” dünyaya döndü

Dev firmalar, ürünlerinin tanıtımını yapabilmek için kesenin ağzını açtıkça açıyor. Her şirket en iyi reklamı yapabilmek ve adını duyurabilmek için elinden geleni yapıyor. Bu şirketlerden biri olan dünyaca ünlü fast food restoran zinciri KFC’nin uzaya gönderdiği hamburgerin yolculuğu tamamlandı. 

İsmini stratosfer ve satellite, yani uydunun birleşiminden alan Stratollite isimli araçla havalanan hamburgerin 4 gün boyunca havada süzülmesi bekleniyordu. Fakat işler istendiği gibi gitmedi. Araçta yaşanan bir sorun nedeniyle havada daha fazla kalamayan hamburger, yere erkenden inmek durumunda kaldı. Sonuç olarak günlerce havada durması beklenen hamburger 17 saatlik kısa sayılabilecek bir sürenin ardından dünyaya geri döndü.


Stratollite isimli araç 45,8 kilometre yukarı çıkabilecek kadar tasarlanmış durumda. Hatta bu seviyede haftalarca veya aylarca durabiliyor. Wi-Fi özelliği sayesinde fotoğraflar çekebiliyor ve dünyadaki merkeze gönderebiliyor. Bu araçlardan birine sahip olabilmek için 75 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor.

KFC aslında aracın çıkabildiği bu konumu pek beğenmemiş ve hamburgerinin uzaya kadar çıkmasını istemiş. Bunun için 100 kilometre yüksekliğe çıkılması gerekiyor ancak bu mesafe Stratollite’nin sınırlarını aştığı için bunu gerçekleştirmek mümkün olmamış. Hamburgerin bir gün bile havada kalamadığını düşünürsek zaten bu kadar yükseğe çıkılabilmesi pek de olası görünmüyor. Yine de şirketin istediği reklamı yapmayı başardığını söyleyebiliriz.

YORUMLAR