reklamı kapat

POPÜLER

Kimyasal reaksiyonları yakalayabilen süper-hızlı kamera geliştirildi

Günümüzde fotoğrafçılığın çok gelişmiş olduğunu düşünüyorsanız, bir kez daha düşünmenizde fayda var; Japonya’da iki üniversitenin ortak çalışması sonucu tek seferde kimyasal reaksiyonları dahi yakalayabilen süper-hızlı kamera geliştirildi.

Tokyo Üniversitesi ve Keio Üniversitesi’nden 12 kişilik bilimsel araştırma ekibi ile geliştirilen kamera, an itibarıyla en yüksek hıza sahip kameradan 1000 kat daha yüksek hızda görüntü yakalayabiliyor. 3 yıllık bir çalışma sonrasında geliştirilen ve 1 metrekarelik alan kaplayan kamera, STAMP (Sequentially Timed All-optical Mapping Photography) olarak adlandırıldı.

Sıralı Zamanlı Tam Optik Haritalama şeklinde Türkçe’ye çevrilebilen STAMP, saniyenin trilyonda biri hızında ve 450 x 450 piksel çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor. Aygıt, yapılan testler sonucunda ışık hızının 6’da 1’ine eşit hızda gerçekleşen bir kimyasal reaksiyonun fotoğrafını çekmeyi başarırken elde edilen maksimum hız; elektronik/mekanik bir perdenin 1 saniyenin milyarda birinde yakaladığı fotoğraf hızının 1000 katı anlamına geliyor.

STAMP’in öncelikli olarak tıbbi araştırmalar için geliştirildiği, elde edilen olağanüstü sonuçların ardından, kapladığı 1 metrekarelik alanın ufaltılması ve tasarımının daha minimalist hale getirilmesi üzerinde çalışılacağı açıklandı.

İLGİLİ HABERLER