reklamı kapat

POPÜLER

canned air

Kirli havadan bezen Çinlilerin imdadına torbalanmış dağ havası yetişti

Korkunç hava kirliliğine (ve tabii düzenlediği gezilere) dikkat çekmeye çalışan Çinli bir seyahat şirketi, Çin’de havası en kirli 10 şehirden biri olan Çengçou‘ya torba torba taze hava getirtti. 8,5 milyon nüfuslu şehirdeki bir avuç “şanslı” sakinin tadını çıkarma fırsatı bulduğu temiz dağ havası etkinliği, şehirdeki kirlilik seviyesinin artık dalga geçilecek boyutlara ulaştığını gösterdi.

canned air
Çengçou’ya 250 km mesafeden getirilen dağ havasını solumak için gencinden yaşlısına pek çok şehir sakini uzun kuyruklar oluştururken bazı vatandaşların birkaç nefes daha soluyabilmek uğruna biten torbaları sıkıştırdığı dahi görülmüş. İnsanların bir avuç oksijene dahi bu kadar muhtaç olması, şehir sakinlerinin hem psikolojik hem de fiziksel açıdan sağlığından ne kadar feragat etmek zorunda kaldığını gösteriyor.

canned air
Kutulanmış temiz hava fikrinin ortaya ilk çıkışı bu değil; hem Çin’de hem de Japonya’da kutulanmış dağ havası bir süredir turistik ürünler olarak satılıyor. Yapılan etkinlik aslında ticari amaçlara hizmet etse de, sanayinin denetimsiz koşullar altında dev boyutlara ulaştığı yerlerde, insanların ticaret uğruna birinci hakları olan oksijenden dahi mahrum kalabildiğini göstermesi açısından düşündürücü.

İLGİLİ HABERLER