reklamı kapat

POPÜLER

Kısa mesafeler için alternatif oturgaçlı götürgeç [Video]

Türk Dil Kurumu bir zamanlar otobüs kelimesine alternatif olarak “oturgaçlı götürgeç” gibi deneysel bir tanımlama girişiminde bulunmuştu. Neyse ki literatüre girmedi ancak bu komik tanımlama bu kez yabancı ellerde gerçek oldu. “Scootbike” (scooter bisiklet) olarak tanımlanan Wheela isimli araç bu tanımlamayı sonuna kadar hak ediyor.

Pedalları olmayan bir bisiklet, selesi olan bir scooter, yeri geldiğinde kaykay, parklarda sempatik, yolda sipastik… Şaka amaçlı gibi gelse de Wheela gerçek anlamda ticari bir ürün. Metrodan iş yerinize veya otobüsten okulunuza giderken siz hariç kimsede pazartesi sendromu bırakmayacağına emin olduğumuz cihaz hipster’ların yeni gözdesi olmaya aday.

Yeterince yerdikten sonra gelelim Wheela’nın teknik özelliklerine. A şeklindeki boru tipi alüminyum şasiye sahip olan Wheela, aynı zamanda katlanabilir yapıya sahip. 3,7 kg ağırlığındaki cihaz 110 kilograma kadar insan taşıyabiliyor. Biraz daha mantıklı bir taşıta sahip olmak isteyenler için elektrikli versiyonu da mevcut. 4,5 kg’lık Electric Boost modeli, 250 watt gücündeki elektrik motoruyla 40 dk boyunca 15 km/s hızla yol alabiliyor.

Alüminyum şasili baz modeli 289 dolar olan Wheela’nın karbon fiber gövdeli versiyonu 444 dolar, elektrikli versiyonu ise 599 dolar. Bu tuhaf taşıt için daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.