reklamı kapat

POPÜLER

Kobo Clara HD incelemesi

Kobo Clara HD

KONFORLU TASARIM

E-kitap okuyucuları genellikle metroda, otobüste, plajda veya uzanırken kullanıldığı için cihazların hafif bir tasarıma sahip olması gerekiyor. Kobo Clara HD, 166 gramlık ağırlığıyla hem hafif hem de kompakt bir gövde yapısı sunuyor. Yeri gelmişken söyleyelim. Amazon Paperwhite, 205 gram ağırlığıyla Clara HD’den daha ağır. Kutudan çıkarıp elimize aldığımızda inceliğiyle ve ele rahatça oturması açısından bizden tam not alan cihazın arka kısmı dokulu tasarımıyla göze çarpıyor. Alt kısmında microUSB’nin yer aldığı cihazda başka bir bağlantı noktası bulunmuyor.

Piyasadaki diğer e-kitap okuyucuları gibi kalın ekran çerçevelerinin tercih edildiği cihaz gücünü 1 GHz hızında çalışan Freescale Solo Lite işlemcisinden ve 512 MB RAM’den alıyor. Cihazda yalnızca kitaplar okunduğu için Clara HD’nin performansından memnun kalacağınızı söyleyelim. Dahili hafızası 8 GB olan tablet, Kobo’nun belirttiğine göre 6.000 adede kadar kitabı bünyesinde depolayabiliyor. Dahili hafıza microSD kartlarla artırılamasa da cihazın yeterli bir hafıza sunduğunu belirtelim. Cihazınızda hafızayı korumak için bir kitabı bitirdiğinizde cihazdaki kitaplar otomatik olarak silinebiliyor. Bu işlem için pek tabii ilk etapta ayarlar kısmına giriş yapmalı ve ardından bu özelliği aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Kobo mağazasından indirdiğimiz kitapların boyutu KB cinsi olsa da, cihaza PDF formatında ve MB türünde içerikler de yüklenebiliyor. EPUB, PDF, RTF, metin dosyaları, JPEG, CBR ve CBZ, e-kitap okuyucusunun destek verdiği formatlar arasında yer alıyor. Kutu içeriğinden çıkmasa da cihazı düşmelerden ve darbelerden korumak için 119 TL ödeyerek Sleep Cover adı verilen kapaktan almanızda yarar var. Bu kapak cihazı koruduğu gibi iyi bir açıyla eller serbest okumaya da izin veriyor. Deri kapak açıldığında otomatik olarak uyanıyor ve kapatıldığında uykuya geçiyor. Yeri gelmişken belirtmekte yarar var. Cihaz, ne yazık ki Aura One’da olduğu gibi suya karşı dayanıklı değil. Bu eksi bir özellik gibi görülse de bu durumun bizim için çok da önemli olmadığını söyleyelim.