reklamı kapat

POPÜLER

Kodak KodakOne KodakCoin

Kodak, çok ilginç bir hamle yaparak kripto para dünyasına adım attı

Kripto paralar biliyorsunuz son dönemlerin en popüler konusu. Özellikle bitcoin’in yükselişi ile herkesin merak ettiği bu alanda birçok seçenek yer alıyor. Bu seçenekler arasına bugün efsane fotoğraf firması Kodak da katılıyor. Evet doğru okuyorsunuz Kodak.

Şirketin kripto para dünyasına girişi de tahmin edebileceğiniz üzere fotoğraf odaklı. Kendi kripto para birimine KODAKCoin adını veren şirket, tüm sistemi yeni servisi KODAKOne üzerine kuruyor. “Fotoğraf haklarının yönetiminde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacak fotoğraf merkezli bir kripto” altyapı oluşturduğunu belirten şirket, ilginç bir alana dahil olmuş görünüyor. Bu sistemde fotoğrafçılar hem yeni hem de eski fotoğrafları servise yani blok zincire kaydedebiliyor ve daha sonra bunları platformu kullanarak lisanslayabiliyor. Böylece fotoğraf alım satım işlemleri blok zinciri içerisinde gizli ve güvenli şekilde dolar yerine KODAKCoin kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Bu sistemin ayrıca bir yapay zeka tarafı bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre şirket bünyesine yüklenen fotoğrafları yapay zeka kullanarak internette arıyor. Eğer izinsiz kullanım görülürse yasal işlemler devreye alınıyor. Bu yeni sistem özellikle “freelance” fotoğrafçılar için harika duruyor.

Kodak dünyanın en eski şirketlerinden

KODAKOne servisinin bu hafta içerisinde açılacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Farklı farklı yollar deneyerek bir şekilde hayatta kalmaya devam eden şirket, bakalım bu “yeni nesil” macerasından nasıl ayrılacak?