reklamı kapat

POPÜLER

Kramponda örgü teknolojisi ile “futbol bir daha asla aynı olmayacak”

Nike, hem profesyonel hem de amatör futbolcuların ayrılmaz parçası olan kramponlara ilişkin tüm bildiklerimizi unutturacak bir ürünle karşımıza çıktı. 2014 Dünya Kupası’nın hemen öncesinde tanıtılan Nike Magista, adeta bir çorap gibi ayağı sararak mükemmel esneklik ve denge sağlıyor.


FLYKNIT IKINCI BIR DERI GIBI AYAGI SARIYOR
Nike’ın özel Flyknit teknolojisi kullanılarak üretilen krampon görsellerden de dikkatinizi çekeceği üzere bileğe kadar özel bir örgü dokuma ile tüm ayağı kuşatıyor. Kramponun büyük bir bölümü Nike’ın tabiriyle adeta kullanıcısı için ikinci bir deri özelliği taşıyan Flyknit örgü ile kaplı. Örgü teknolojisi sayesinde ayakla top arasındaki mesafe azaltılarak daha gelişmiş kontrol yeteneği sağlanıyor.


NIKESKIN TEKNOLOJISI SUDAN KORUYOR
Nike’ın kullandığı ağ benzeri 3D örgü malzemesi, normal kramponların sunduğu güç ve koruyuculuğu daha ince ve daha hafif bir formda eksiksiz olarak sunabiliyor. “Islak zeminde veya yağmurlu havada ne olacak?” sorusuna yanıt olarak; örgü dokunun üzerinde yer alan 0,1 mm inceliğindeki NIKESKIN özel malzeme, kramponu su ile temasında oluşabilecek zararlı etkilerden koruyor.

Dört yıllık bir AR-GE çalışmasının ürünü olan kramponu test eden, aralarında Arda Turan’ın da bulunduğu ünlü futbolculardan tam not almayı başardı. 29 Nisan’da ön sipariş alımına başlanacak olan krampon için Nike, “futbol bir daha asla aynı olmayacak” şeklinde iddialı bir beyanda bulunuyor.

ADIDAS DA ÖRGÜ DOKUMA TEKNOLOJİSİNE GEÇİYOR
Bu arada firmanın en büyük rakibi Adidas da örgü dokuma teknolojisini es geçmeyerek kendi kramponu Primeknit FS‘i duyurdu. Adidas’ın tasarımı direkt çorapla bütünleşik yapıya sahip bir anlamda çorap-krampon hibriti bir ürün. Tıpkı Nike’da olduğu gibi suya karşı koruyucu malzeme ile kaplı olan kramponu Nike’dan ayıran en temel farkı şuan için halen konsept seviyesinde olması. Geliştirme çalışmaları devam eden ürünün ne zaman raflardaki yerini alacağı henüz netlik kazanmadı ancak 2014 Dünya Kupası öncesine yetiştirilmeye çalışılıyor.

VİDEO