reklamı kapat

POPÜLER

Lamborghini Huracan Performante’ye rekor getiren aerodinamik sistem: ALA [Video]

Lamborghini’nin geliştirdiği sistem, güç ünitesiyle birlikte bir otomobilin ihtiyaç duyabileceği önemli anlık geliştirmeleri kapsıyor.

Eğer bir otomobil dünyanın en zorlu pisti olarak kabul edilen Nürburgring‘te elde ettiği rekorla birlikte tanıtılıyorsa o araç şüphesiz ayrı bir ilgiyi hak eder. Özellikle bu otomobil bir Lamborghini ise. Huracan Performante, standart versiyonlarda yer alan 5.2 litrelik V10 motorun üzerinde yapılan geliştirmeleriyle 30 beygir ve 40 Nm farkla toplamda 631 beygir güç ve 600 Nm tork değerleriyle karşımıza Cenevre Otomobil Fuarı’nda çıkmıştı. Geliştirilmiş değerlerinin yanı sıra yeşil cehennemde elde ettiği 6:52.01‘lik dereceyle de rakiplerinin önüne geçmeyi başaran Performante’de en güncel Lamborghini mantelitesinden ve performansından izler taşıyor.


Lamborghini fabrikasında motor kadar egzoz mühendisliği ve aerodinamik kriterler hayati önem taşır. Bir aracı bütünsel mükemmele taşıyan olmazsa olmaz bölümlerden olan aeorodinamik kriter kısmında Huracan’da Lamborghini’nin aktif aerodinamik parçaları görev yapıyor. Huracan’ın yüksek hızlarla seyrettiği seviyede sürtünme katsayısı ve yere basma kuvveti gibi değerlerine önemli oranda katkı sağlayan bu sistem geçtiğimiz dönemde Ferrari 458 Speciale’de de karşımıza çıkmıştı. Lamborghini’nin ALA (Lamborghini Active Aerodynamics) adını verdiği sistemle ilgili yayınlanan videoda da ön spoyler ve arka kanat başta olmak üzere sistemin hayati parçalarının hız değerlerine göre hareket ederek araca nasıl bir etki sağladığı gözler önüne seriliyor.

VİDEO