reklamı kapat

POPÜLER

Lamborgini’nin 4×4 mirası çöle meydan okuyor: LM002 Dakar Edition

Lamborghini LM002’nin belkide en çok yakıştığı yerlerden birisi olan çöller, Dakar Edition ile çok daha keyifli hale geliyor.

Tarihinde yeni bir dönem niteliğin taşıyan SUV modeli Urus’un test sürecine devam eden Lamborghini sınıfta doğan rekabete dahil olacak. Ferrari için de konuşulan performans odaklı SUV sınıfında güncel tartışmalar devam ederken tarihin derinliklerinden belleklerimizdeki yerini koruyan bir model var. Meraklılarının rahatlıkla hatırlayabileceği Lamborghini LM002’den bahsediyoruz elbette. Yedi yıl gibi kısa bir dönemde yaklaşık 330 adetlik üretim adediyle karşımıza çıkan LM002’nin çıkış noktası için askeri kullanım odaklı. Aynı zamanda dört tekerlekten çekişli sürüş yeteneğiyle üretilen ilk Lamborghini modellerinden birisi olan LM002’nin bu genetiği önümüzdeki günlerde Urus ile devam ettirilecek.

Dakar’a yakışan geliştirmeler

Bu zamana kadar çoğu koleksiyoner ve ilgili kişilerin garajlarında karşımıza çıkan bu canavar, Dakar Rallisi için hazır hale getirilmiş çok özel bir örneğiyle radarımıza takıldı. 4×4 arazi araçları dışındaki diğer tüm araçlar gözünde bir anlam ifade etmeyen kullanıcıların özellikle ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu versiyonda önemli iyileştirmeler yapılmış. 455 beygir güç üreten V12 motorun yapılan iyileştirmelerin ardından 600 beygire yükseltilmiş olması ilk dikkatimi çeken parçalardan oldu. Performansının yanında süspansiyon sisteminin de çöl sürüşü odaklı tamamen elden geçirilmiş olması da önemli detaylardan. Kokpit bölümü de roll-cage ile güçlendirilen model motor sporları tutkunlarının asla unutmayacağı örneklerden birisi olarak hafızalardaki yerini alacak gibi gözüküyor.