reklamı kapat

POPÜLER

LG saydam oled

LG’nin saydam OLED ekranı için gösterdiği mantıklı kullanım alanı

Güney Kore merkezli teknoloji devi LG, saydam OLED ekranları için ilginç kullanım alanları göstermeye devam ediyor.

Advertisement

LG, ya da daha spesifik olursak LG Display, uzun yıllardır saydam ekranlar üzerinde çalışıyor. Firma bu konuda halen son kullanıcıya yönelik bir çözüm sunmuş değil. Aslında şirket bunda haklı. Çünkü “saydam televizyon” altyapısı evlerde kullanım için çok uygun görünmüyor. Bu teknoloji esas olarak ticari alana hitap ediyor. LG’nin yaptığı son gösterim de tam bu şekilde. Firmanın CES 2021 için kurduğu fiziksel demodan birisinde bir restoran içerisine konumlandırılan saydam OLED ekran bizleri karşılıyor. Burada mantık şu şekilde. Firma 55 inç boyutundaki saydam ekranı direkt olarak suşi barına yerleştirmiş. Bu sayede kişiler hem önlerindeki büyük ekrandan farklı içeriklere bakabiliyor hem de ekranın arkasındaki suşi şefini çalışırken görebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma bir başka senaryoda ise ekranı direkt olarak yatağın ucuna koyuyor. Bu sayede yatakta yatan kişiler örneğin arkadaki kapıyı kapatmadan TV izleyebiliyor. Ev içi kullanımdaki en iyi senaryo bu gibi görünüyor. Firma saydam OLED’lerini tren pencerelerinde de kullanıyor. Bu da manzarayı tam olarak kapatmadan birçok konuda bilgi alınabilmesini sağlıyor.

LG saydam OLED konusunda en iddialı isim konumunda yer alırken, TV özelinde pazarı Xiaomi Mi TV LUX Transparent Edition başlatmıştı

Hatırlarsınız Xiaomi Mi 10 Ultra ve Redmi K30 Ultra ile beraber lanse edilen Xiaomi Mi TV LUX Transparent Edition, firmanın son dönemdeki en çok ses getiren ürünlerinden olmuştu. Bu modelin isminde geçen “Transparent Edition” ibaresi, televizyonun gerçekten saydam bir 55 inç OLED panel taşımasından geliyor. Bu konuda seri üretime alınan dünyadaki ilk model olduğu aktarılan Mi TV LUX Transparent Edition, tam 7 bin dolar seviyesinde yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren robot dans videosu