reklamı kapat

POPÜLER

Audi RS Q8

Lider değişti; Audi RS Q8 Nürburgring hız rekoruyla gündemde [Video]

Dünyanın en zorlu pistlerinden Nürburgring’de elde edilen rekor derecesi, Audi RS Q8 için resmi tanıtım öncesinde kayda değer bir CV anlamına gelecek.

Audi’nin uzun süredir geliştirme sürecini yürüttüğü ve Q8 ailesinin en üst noktasına yerleşecek olan RS versiyonu pek çok kez kamuflajlı olarak kameralara yakalandı. Henüz resmi tanıtımının gerçekleşmemesinden ötürü bazı dinamikleriyle ilgili bilgilerin hala eksik olduğu modelden gelen yeni bir resmi detay tüm şüpheleri ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Yine kamuflajlı olarak geliştirilme sürecinin yürütüldüğü Nürburgring pistine çıkan Audi RS Q8, elde ettiği dereceyle sınıfında en iyisi rozetini ele geçirmeyi başardı. Henüz tanıtımı dahi gerçekleşmeyen bir model için böylesine bir derece elde edilmiş olması da şüphesiz var olan beklentilerin bir üst noktaya çıkmasına vesile olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Audi RS Q8 birçok önemli binek modeli geride bıraktı

Seri üretim SUV kategorisinde dünyanın en hızlısı olarak zirveye yerleşen RS Q8’in rozeti en az kendisi kadar önemli bir modelden alması da bizce atlanmaması gereken noktaların arasında. Mercedes-AMG GLC 63 S gibi korkutucu bir modeli tam 7 saniye gibi ezici bir üstünlükle geride bırakan RS Q8, genel bazda 7.42.253 gibi bir derece etmiş durumda. Bu rakam aslında sadece SUV sınıfı için değil artık binek sınıf için de limitlere ne derece yaklaşıldığını gösteriyor. Nitekim elde edilen verilere göre bir SUV modelinin Nissan GT-R, Mercedes-Benz SLS AMG ve Ferrari 599 GTB gibi önemli spor otomobillerden daha hızlı noktalara gelebildiğini görmek fazlasıyla etkileyici. Kaputunun altında 4.0 litrelik twin-turbo V8 makineyle gelmesi beklenilen RS Q8’in 600 PS güç ve 800 Nm torka sahip olacağı karşımıza çıkanlar arasında. Aracın maksimum sürati 305 kilometre olarak beklentilere yansırken 0’dan 100’e çıkış süresi içinse 3,8 saniye gösteriliyor.