reklamı kapat

POPÜLER

Audi SQ8

429 beygir güç 900 Nm tork; Audi SQ8 tüm merak edilenleriyle karşımızda

Ailenin en tepesini bir süre temsil edecek olan Audi SQ8, performansın yanında tasarım karakteriyle de sportifliğe vurgu yapıyor.

Volkswagen ürün grubu içerisinde yapılan premium seviye paylaşım karşımıza farklı karakterde modellerin çıkmasına vesile oldu. Bentley Bentayga, Lamborghini Urus, Volkswagen Touareg ve Audi Q8 gibi önemli isimler süreç içerisinde çeşitliliğin sembolleri olarak tanıtıldı. Geçtiğimiz yılın haziran ayında tanıtımı gerçekleştirilen Q8 cephesi ise nihayet beklenen versiyonunu listeye eklemek için hazır. Bir süredir gündemi meşgul eden Audi SQ8, ürün gamının amiral gemisi olarak karşımızda duruyor. SQ7 ile benzer motor altyapısını barındıran modelin kaputunun altında güncel dokunuşlar yapan mühendisler, gerek karbon salınımı gerekse performans noktasında bizleri biraz daha iyi noktada karşılıyor. İşin içerisine 48V mild-hybrid sistemin de dahil edilmesiyle, hatırı sayılır rakamların ortaya çıktığını net bir şekilde görebiliyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Audi SQ8 teknik özellikleri

Modelle ilgili paylaşılan verilerin ilk kısmında gözümüz ilk motora yöneliyor. Twin-turbo destekli 4.0 litre V8 makinenin görev yaptığı SQ8, 429 beygir güç 900 Nm tork değerlerini 8 ileri otomatik şanzıman üzerinden yere aktarıyor. Motorda yapılan revizyonlarla birlikte maksimum tork değerinin 1.250 ile 3.250 devir gibi oldukça erken bir devir bandında veriliyor olması da oldukça etkileyici. Nitekim böylesine ağır bir SUV modelinin 0’dan 100’e hızlanması için sadece 4,8 saniyeye ihtiyaç duyuyor olması da bu iyileştirmenin sonucu. Maksimum sürat değeriyse 250 km/s ile sınırlandırılmış durumda. Teknik detaylar arasında üzerinde durulması gereken son parça ise altyapı elemanları. Burada da elektronik desteklerden bolca faydalanan Audi, anti-roll bar kısmında da savrulma önleme amacıya bu teknolojiden faydalanıyor. Dört tekerlekten manevra, diferansiyel kilidi ve süspansiyon gibi parçaların bir araya gelmesiyle de ortaya sürüş dinamiği olarak iddialı bir modelin çıktığının vurgusu yapılmakta. Fiyat bilgisi henüz paylaşılmayan Audi SQ8 yıl sonunda Avrupa pazarında satışta olacak.

İlginili video

Audi sanal ayna teknolojisi