reklamı kapat

POPÜLER

microsoft, linux

Linux işletim sisteminin geleceği için Microsoft cephesinden büyük jest

Microsoft, Linux işletim sisteminin geleceğini önemsiyor. Geçtiğimiz günlerde firma cephesinden yapılan açıklamaya göre Microsoft, Linux’ın geleceği için 60.000 patentlik dev bir jest yapmış oldu.

Microsoft tarafından geçtiğimiz çarşamba yapılan duyuruya göre firma, Linux’ı patent davalarından korumak için tasarlanan açık kaynaklı bir patent platformu Open Invention Network‘e (OIN) katıldı. ZDNet’in haberine göre firma, bu hamlesiyle 60.000’e yakın patentini açık kaynaklı hale getiriyor. Bu da OIN üyelerinin patent zenginliği bakımından daha fazla genişlediği anlamına geliyor. Microsoft tarafından konuyla alakalı yapılan açıklamada konuşan Scott Guthrie, firma olarak açık kaynaklı projeleri patent davalarından korumak istediklerini belirtiyor. Ancak Microsoft’un bu girişiminde birtakım istisnalar bulunuyor. Özellikle Windows masaüstü ve masaüstü uygulama kodlarının yayımlanan 60.000 kodun içinde olmadığı tahmin ediliyor. Yine de firmanın açık kaynaklı yazılımların ve tabii ki Linux’ın geleceği için yaptığı bu hamle, özellikle de geliştiricilerin oldukça işine yarayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Open Invention Network (OIN) nedir?

Open Invention Network, Linux için yaklaşık 2.400 firmanın lisans sağladığı bir paylaşım platformu olarak biliniyor. Bu platformda bireysel geliştiricilerin yanında Google ve IBM gibi dev firmalar da bulunuyor. Bu platforma katılan üyeler, hem kendiliğinden açık kaynaklı yazılımlara hem de diğer üyelerin sağladığı patentlere karşılıklı olarak erişebiliyor.

İlginizi çekebilir

Microsoft Surface Studio 2’nin tanıtım videosu