reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’tan kavisli ekrana sahip katlanabilir telefon patenti

Microsoft yıllardır akıllı telefon pazarında varlık gösteremiyor. Windows’un mobilde fazla tercih edilen bir platform olmaması ve iOS ile Android işletim sisteminin piyasayı domine etmesi, kullanıcıların bu iki işletim sisteminden birini tercih etmesine yol açıyor.

Kullanıcı sayısı az olunca geliştiriciler uygulama geliştirmiyor ve uygulama geliştirilmeyince de yeni kullanıcılar gelmiyor. Böyle bir döngüye giren Microsoft’un bu döngüyü nasıl kıracağı uzun süredir merak ediliyor. Microsoft’un “kurtarıcı” rolü üstlenmesi beklenen telefonu Microsoft Surface Phone’un şirketin bu alandaki talihini değiştirebileceği düşünülüyor. Teknoloji devinin aldığı patent, Microsoft Surface Phone’da yer alması beklenen tasarıma dair ipuçları veriyor. Patentte birden fazla ekrandan oluşan katlanabilir bir telefon modeli görülüyor.


Ekran tam orta kısmından ikiye katlanabiliyor ve tekrar birleştirildiğinde düz bir ekran oluşuyor. Ekranın ortasında rahatsız edici bir çizgi görünmemesi için kavisli ekran kullanılıyor.Böylece ekrana karşıdan bakıldığında sanki ortada bir menteşe kısmı yokmuş gibi bir görüntü oluşuyor.


Bu patentin diğer şirketlerin aldığı katlanabilir ekranlı telefon patentlerine göre daha yenilikçi göründüğünü söylemek mümkün. Tabii ki patentin direkt olarak bir cihazda kullanılmama ihtimali de bulunuyor. Fakat Microsoft gerçekten de piyasaya sağlam bir giriş yapmak istiyorsa bu şekilde yenilikçi bir cihazla karşımıza çıkması gerekiyor.