reklamı kapat

POPÜLER

MacBook

“MacBook ve iPad dünyası için OLED ekranlar çok uzakta”

Teknoloji devi Apple, MacBook ve iPad dünyası için OLED ekran kullanımına çok uzun zaman sonra başlayacak gibi görünüyor.

Apple’a yönelik sağlam kaynak Ming-Chi Kuo‘ya göre MacBook modellerine OLED ekran en erken 2025 yılında, iPad’lere ise en erken 2024 yılında girecek. Apple bu döneme LG Display’in üzerinde çalıştığı paneller sayesinde geçecek, OLED’den önce ise LCD ekranlar kullanmayı sürdürecek. Burada uzunca bir süre spesifik olarak mini-LED temelli LCD paneller kullanılacak. OLED’in oldukça gecikecek olması elbette kötü çünkü mini-LED’e rağmen LCD panellerden bir OLED kalitesi elde edilemiyor. OLED’lerin piksellerin kapatılması ile elde edilen derin siyahları ve canlı renkleri benzersiz bir deneyim sunuyor. Şu an pazarda birçok OLED ekranlı dizüstü bilgisayar varken Apple’ın süreci 2025 yılına atması çok garip görünüyor.

Apple’dan bildiğimiz kadarıyla bu yıl başka MacBook’lar da geliyor. Bu modeller 13 inç MacBook Pro ve yeni MacBook Air, 9To5Mac’e göre yıl sonunda resmi olarak karşımıza çıkarılacak. Bu dizüstülerin gücünü M2 işlemciden alacağını aktaran site, geçtiğimiz hafta ilginç bir bilgi daha vermişti. Eğer ileride bir değişiklik olmazsa 13 inç MacBook Pro modelindeki “Pro” takısı atılabilir, cihaz sadece “MacBook” olarak lanse edilebilir.

Buna ek olarak kaynaklar Apple’ın M2 işlemci taşıyan güncellenmiş tasarıma sahip yeni bir Mac mini üzerinde çalıştığını da aktarıyor. Hem M2 hem de M2 Pro işlemci ile tercih edilebilecek iddiası ortaya atılan model, Ming-Chi Kuo’ya göre Apple Silikon temelli yeni nesil Mac Pro ve yeni nesil iMac Pro ile beraber 2023 yılında gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bu yılın sonunda ayrıca gelişmiş kablosuz kulaklık AirPods Pro 2, Watch Series 8, Watch SE 2, sporculara özel yeni Watch ve iPhone 14 ailesini de tanıtacak.

Yeni MacBook Air ve fazlası yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın