reklamı kapat

POPÜLER

Land Rover Defender

Maceraya çağrı; Corvette motorlu ve tavan çadırlı 1991 Land Rover Defender projesi [Video]

Baştan aşağı premium ekipmanlarla donatılan 1991 Land Rover Defender, “her güzel şeyin bir bedeli var” sözündeki pahanın bir hayli yüksek olduğu bir proje.

Tarihi geçmişi günümüzden uzaklara dayanan modeller arkalarında yeni jenerasyonla bırakırken başarılı çizgileri korumak her adımda daha da zorlaşıyor. Zaman ilerledikçe değişen kullanıcı beklentilerine ve teknolojiye ayak uydurmak gerekirken, bir yandan da otomobilin karakterini korumak ve köklerine sadık kalmak önem kazanıyor. Geriye dönüp baktığımızda bunu başarabilmişler arasına Land Rover Defender ismini yazarken hiç tereddüt etmiyoruz. Mercedes G-Serisi gibi kendi çizgisini korumayı başaran bu efsane, şu günlerde yeni jenerasyonuyla daha çok gündemde. Kimileri aracın yeni yüzünü beğenirken kimileri için bu yüz eski neslin “katı” çizgilerinin çok gerisinde. İşte o eskimeyen yüzlerden birisi, kullanıcılar arasındaki bu şöhretin nedenini kanıtlayacak bir projeyle karşımızda duruyor. E.C.D. Automotive Design tarafından 1991 model Defender üzerine geliştirilen bu proje, şehirden kaçmak için çok da bir sebebe ihtiyaç bırakmıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1991 Land Rover Defender projesinde her parça üst kalitede

Amerika merkezli şirketin Project Invictus olarak isimlendirdiği projeyle birlikte Defender’ın fabrika çıkış halinden büyük oranda farklı bir noktaya getirildiğini özellikle belirtmek gerekiyor. Aslında bu cümlenin altını en rahat şekilde doldurabileceğimiz nokta kesinlikle motor kısmı. Standart motoru bir kenara bırakıp kaputun altında 6,2 litrelik V8 Corvette LS3 motoru koyan ekip, bunun bir sonucu olarak karşımıza 430 beygirlik bir güç değeriyle çıkıyor. Bu makineyi destekleyici yan sistem parçalarıysa, otomobil dünyasına yakın olanların tanıyabileceği kaliteli üreticilerin rozetlerini taşıyor. Değiştirilen egzoz sisteminde Borla’nın ve radyatörde Ron Davis‘in kullanılması bunun en güzel örnekleri arasında. 5 ileri manuel şanzımanın tercih edildiği projede, süspansiyon sisteminin de havalı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yine donanım kısmında da bu premium üreticilerin isimleri devam ediyor. 18 inçlik jant setinde Kahn Design, lastik setinde BF Goodrich, LED ışıklandırmada Hella, vinç kitinde Warn kullanılması işin ne denli özenle yapıldığını gösteriyor. Tamamen deri kaplı detaylarla bezenen kokpitte de bu seviyenin devam ettiğini söyleyebiliriz. Tavandaki kitinde iki kişinin rahatlıkla konaklayabileceği bir çadırı tercih eden E.C.D ekibi, projenin başlangıç fiyatını 240.000 dolar olarak açıklıyor.