reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2019 Hyundai Tucson

Markasının ilk mild-hybrid motoruyla geldi; karşınızda öne çıkan özellikleriyle 2019 Hyundai Tucson

Avrupa pazarında satışa sunulacak olan versiyonu üzerinden karşımıza çıkan 2019 Hyundai Tucson, makyajlanan tasarımı ve modern dizel motoruyla ön plana çıkıyor.

Advertisement

Geçtiğimiz mart ayı içerisinde Amerika pazarına sunulacak versiyonu üzerinden karşımıza çıkan 2019 Hyundai Tucson, nihayet Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarına sunulacak haliyle de karşımıza çıktı. Mayıs ayı itibarıyla tanıtımı gerçekleştirilen kuzeni KIA Sportage‘da gördüğümüz mild-hybrid motorun benzer yapı üzerinden aktarıldığı yeni model, bu sayede dizel motorunda daha fazla verimlilik vadediyor. Hyunda yetkililerine göre yüzde 7 oranında daha fazla tutumlu olan bu kombinasyon kullanıcı deneyiminde de fark yaratacak. Tabi ki Tucson’un farkını hissettireceği bir diğer noktası da tasarım ve güncellenen donanımlar kısmında olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motor seçenekleri

2019 model yılı daha kaputun altındaki değişimle ön plana çıktığı için motor seçenekleri üzerinden detaylara başlayalım. Hibrit teknolojisinin uygulandığı motoru 2.0 litre hacimli üniteden yana kullanan Hyundai, burada 48V’luk lityum-iyon batarya-dönüştürücü-başlangıç jeneratörü gibi parçaların oluşturduğu sistemi oyuna dahil ediyor. 6 ileri manuel ve 8 ileri değerli otomatik şanzımanla kombin edilecek olan bu motorun maksimumda üretebileceği değerse 186 PS olarak teknik tabloda karşımıza çıkmakta. Şimdilik bu ünite dışında halihazırda satışta olan 1,6 litrelik benzinli motorun da yoluna devam edeceğini belirten marka, önümüzdeki yıl itibarıyla hibrit sistemi 1,6 litrelik dizel üniteye de getirmeyi planladığının müjdesini veriyor. Karbon salınımının yanında özellikle ülkemizde vergi konusunda da 2.0 litreye göre daha fazla avantaj sağlayacak olan bu seçeneğin kullanıcıları daha fazla heyecanlandıracağını da söyleyebiliriz.

Tasarım – Donanım

Geçtiğimiz ay tanıtılan Amerika versiyonuyla paralel olarak makyaj niteliğinde değişimler elde eden Tucson’da; LED gündüz farları, ön ızgara, tamponlar ve arka ışıklandırma grubu değişimin en fazla hissedildiği noktaları oluşturuyor. Aracın iç dünyasında boyutu 7 inç olan multimedya ekran Apple CarPlay ve Android Auto desteğiyle gelirken, akıllı telefonlar için kablosuz şarj sistemi ve elektronik park freni de gözümüzden kaçmıyor. Elektronik destek kısmında da; ön bölge çarpılma önleyici, yaya algılama, uzun ar asistanı, akıllı hız sabitleyici, çevre görüntüleme, sürücü yorgunluk algılama ve şeritte tutma yine Amerika versiyonuyla benzerlik gösteriyor. Satış süreci yaz sezonu itibarıyla kademeli olarak başlaması beklenen 2019 Hyundai Tucson’un fiyatlarını önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.