reklamı kapat

POPÜLER

sebze toplama robotu vegebot

Marul toplamak için geliştirilen sebze toplama robotu: Vegebot [Video]

Marul, yetiştiriciliği ve toplama süreci oldukça sancılı olan bir tarım ürünü. Ancak uzmanlar marul yetiştiriciliğindeki sorunların önüne, sebze toplama robotu ile geçiyor.

Cambridge Üniversitesi’ndeki mühendisler marul yetiştiricilerine yardımcı olması için sebze toplama robotunu geliştirdi. Bu robot mahsüle zarar vermeden toplayabiliyor. Toplama sürecinde oldukça narin yaklaşılması gereken marul gibi sebzeler için sebze toplama robotu bir devrim niteliğinde olabilir. Vegebot adı verilen bu robot çiftçilerin toplama anındaki kayıplarını en aza indirmesi ve sebzelerden alınabilecek verimin artırması hedeflenerek oluşturuldu. Vegebot, farklı hava koşullarında, hasat için hazır sağlıklı marulları ayırt edebiliyor. Bunun için makine öğrenmesine başvuruldu ve robot bu algoritma ile eğitildi.

Tarım alanındaki talebe karşılık, mahsül toplayan robotlar kendisine gelişme alanı buldu. Örneğin; patates gibi toplaması ve yetiştirmesi kolay olan sebzeler ile ilgili önemli sorunlar yaşanmıyor. Ancak marul gibi narin sebzelerin el ile toplanması hem meşakkatli hem de kayıplara neden olabiliyor. Robotun çalışma prensibine bakıldığında özel bıçak sistemi ile donatıldığını görüyoruz. Vegebot şu an için bir insanla rekabet edebilecek hıza sahip değil. Robotun sahip olduğu bıçak sistemi bir marulu ancak 32 saniyede topluyor. Sıradan bir insanın topladığı süreden çok daha uzun olan bu süre, ilerleyen aşamalarda kısaltılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
sebze toplama robotu
sebze toplama robotu

Sebze toplama robotu hala insanlar kadar iyi değil

Robotun hız kazanması için topladığı verilerden faydalanılacak ve robotun üretiminde kullanılan malzemeler hafifletilecek. Bununla beraber sebze toplama robotu aynı zamanda özel bir kamera sistemi ile donatıldı. Kamera sistemi ürünün en iyi şekilde toplamasını sağlamak için geliştirildi. Vegebot’un sürdürülebilirliğine baktığımızda yüzde 91 oranında uyarlanabilir olduğu görüldü. Ancak bu sebze toplama robotunda yüzde 38’lik bir kayıp hala yaşanıyor. Kayıpların en aza indirgenebilmesi için daha da geliştirilmesi gereken Vegebot’un bir sonraki aşaması, kayıpsız olarak marul mahsülünün toplanması.