reklamı kapat

POPÜLER

Maserati motorlu motosikletin üreticisinden hem karada hem de suda gidebilen çılgın proje: Lazareth Moke

01 Ağustos 2017

BMC tarafından üretilmiş ve bir döneme damga vuran Mini Moke, Fransa merkezli Lazareth ekibinin elinde yeni bir kimliğe kavuştu.

Akıllarımıza ilk olarak, 470 beygir güç ve 620 Nm tork üreten Maserati motorunu LM847 isimli motosikletine entegre etmiş şekilde karşımıza çıkardıktan sonra kazınan Fransa merkezli üretici Lazareth fantastik projelere imza atmaya devam ediyor. İlk modelinin ardından benzer yapıda Yamaha R1 Caferacer-Back to the Future ile ikinci kez dikkatlerimizi üzerine çekmeyi başaran marka bu kez dört tekerlekli bir modelle karşımızda. British Motor Company‘nin 1964 ile 1993 yılları arasında ürettiği Mini Moke modelini proje için garajına çeken Lazareth ekibi, arazi kabiliyeti de olan bu küçük canavarın sınırlarını genişletmeyi başarmış. Ne kadar mı? Suda gidebilecek kadar…


Projenin ardından The Lazareth Moke adıyla tekrar yollara çıkan araçta 400cc‘lik tek silindir ve su soğutmalı bir motora yer veriliyor. Normal koşullarda 19 beygirlik bir güç üretebilen bu motor, araç suya girdiğinde 6 beygirlik bir güçle aracın itişini sağlıyor. Hız değerleri de ortama göre değişiklik gösteren Lazareth Moke, karada 90 km/s hıza çıkabilirken bu değer suda 13 kilometre olarak değişiyor. Dört tekerlekten çekişli altyapı ve otomatik şanzımanla bu gücünü aktaran aracın suda kullanımı için ekstra bir lisans almaya gerek olmadığını belirtmekte fayda var. Toplam ağırlığı sadece 440 kilogram olan Lazareth Moke’un tek şarjla 145 kilometre menzil kat edebilen elektrikli versiyonunu Amerika’da yaklaşık 16 bin dolardan satışa sunan Lazareth, geleneksel yapıda olanın fiyatıyla ilgili bilgiyse henüz paylaşılmış değil.

YORUMLAR