reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil

Menzil, maksimum sürat ve daha fazlası; yerli otomobil tanıtımı öncesinde netleşen ilk veriler

Merakla beklenen tanıtım etkinliği için dakikalar kalırken yerli otomobil için belirlenen detaylar da kendisini göstermeye başladı.

Advertisement

Gebze’de düzenlenecek tanıtım etkinliğine artık dakikalar kalan yerli otomobil projesiyle ilgili heyecan dorukta. Organizasyon için son hazırlıklar devam ederken, tanıtım öncesinde kendisini gösteren teknik verileri bir araya getirmeye başlıyoruz. 22 milyon TL karşılığında Bursa’da kurulacak olan fabrika ile üretim bandına çıkacak olan modelin yıllık üretim hacmi de oldukça yüksek seviyelerde olacak. Toplamda 4.323 kişiye istihdam sağlayacak olan sürecin tam kapasiteli işleyiş sağlamasıyla birlikte Gayri safi milli hasılaya 50 milyar euroya kadar katkı sağlayabilecek potansiyel barındırıyor. Organizasyondan aldığımız ilk teknik bilgier ise aracın hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna erişebileceği işaret ediyor. Bu da günümüz dünya standartlarının fazlasıyla karşılanabileceği anlamına geliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil için ilk teknik veriler

Uzun vadede toplamda beş farklı versiyona sahip olacağı netleşen otomobilin menzil değeri ise beklediğimiz gibi belirli bir çıta arasında karşımıza çıkıyor. Şu aşamada baz versiyon için 300 kilometre olarak teknik detaylara yansıyan menzilin maksimumda en az 500 kilometre sunabileceğini de görüyoruz. Arkadan itişli versiyonda 200 beygir güç ve 7,6 saniyelik 0-100 performansı vadeden aracın 4×4 versiyonda ise 400 beygir güç ve 4,8 saniyelik 0-100 seviyesine çıkması bekleniyor. Maksimum sürat ise iki altyapı için de 180 km/s ile sınırlandırılıyor. Üçüncü seviye otonom sürüş teknolojisiyle donatılacak olan yerli otomobilin akıllı ev sistemleri ile entegrasyon sağlayabilecek bir yazılım altyapısına sahip olması da deneyim konusundan oldukça önemli. Dijital altyapı noktasında işletim sisteminin TOGG tarafından geliştirildiğini gördüğümüz projede, girişim niteliğindeki birçok önemli yazılım ekibiyle ortak süreç yürütüyor. Araç içerisinde sunulacağı söylenen “Holografik asistan” ise dünyada tek olarak lanse ediliyor. Gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.