reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Benz MBUX multimedya sisteminde Mario Kart keyfi!

Mercedes-Benz mühendisleri yeni MBUX bilgi ve eğlence sistemiyle otomobillerin içini çok daha çağdaş bir hale getirirken, görünen o ki, biraz eğlenmeyi de unutmamışlar!

Mercedes-Benz, 25-28 Şubat tarihleri arasında Barcelona’da düzenlenen 2019 Dünya Mobil Kongresi’ne yepyeni kompakt dört kapılı coupe’si CLA ile katıldı. Otomobilin en ilginç özelliği ise barındırdığı MBUX multimedya sistemine yüklenen Mario Kart benzeri oyundu.

Popüler Nintendo oyunu Mario Kart’ın açık kaynak bir benzeri olan SuperTuxTart, otomobilin direksiyonu ve pedallarıyla çalışacak şekilde modifiye edilmiş olarak sisteme yüklenmiş. Ziyaretçiler pedallar ve direksiyonla kart’ı kontrol edebilirlerken ayrıca direksiyon arkasındaki vites kulakçıklarıyla oyunun çeşitli fonksiyonları da kontrol edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes-Benz ilginç bir adım atmış

Mercedes-Benz, oyun için otomobilin iklimlendirme sistemini ve çeşitli fonksiyonlarını da modifiye etmiş: Oyuncunun sürati arttıkça CLA’nın kliması kabine soğuk hava üflemeye başlıyor, konsoldaki ambiyans aydınlatmalar oyunda olup bitene göre renk değiştiriyor. Hatta oyunda kaza yapınca, otomobilin emniyet kemerleri geriliyor!

Tabii ki otomobil kullanırken oyun oynamak gibi bir şey kabul edilemez. Kongrede Mercedes yalnızca MBUX sisteminin yeteneklerini göstermek için böyle bir işe imza atıyor. Bu şimdilik yalnızca bir gösteri olsa da, marka ilerleyen dönemde benzer oyun uygulamalarını multimedya sistemine entegre etmeyi düşünüyor. Tabii ki bu uygulamaları yalnızca yolcular kullanabilecek!