reklamı kapat

POPÜLER

Meta Quest

Meta Quest başlıklardaki çok pencereli çalışma deneyimi büyük bir güncelleme aldı

Meta Quest başlıklardaki çok pencereli çalışma deneyimi büyük bir güncelleme aldı. Meta yazılım konusunda çalışmalara devam ediyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Meta Quest başlıkların işletim sistemi Horizon OS’in 67. sürümüyle beraber, Quest sahiplerinin altı adede kadar sanal pencereyle çalışmasına imkan tanıyan deneysel bir özelliğin kullanıma sunulduğunu duyurdu. “New Window Layout” adı verilen altyapıda pencerelerin konumları ve boyutları özgürce değiştirilebiliyor, bu sayede çok daha verimli bir şekilde çalışılabiliyor. Bu yeni imkanın Quest Pro, Quest 2 ve Quest 3 için sunulduğu açıklanıyor. Yeni güncelleme ile ayrıca bir “Sinema Görünümü” özelliği de geliyor. Bu aktif edildiği zaman seçilen pencere, diğer pencereler karartılarak izole ediliyor. Wi-Fi erişimini ayarlamak için QR kod tarama ve Quest Pro’daki göz takip performansının iyileştirilmesi gibi bazı başka teknik geliştirmeler de getiren sürüm, yakında herkes için aktif edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar bir sonraki Quest başlık gündeme geliyor. Resmi kayıtlarda Meta Quest 3S olarak görülen yeni başlık, daha önce çıkan bilgilere göre 499 dolarlık Quest 3’ten daha ucuza satılacak. Uygun fiyatına bağlı olarak daha düşük donanımlar üzerine kurulacak Quest 3S, iddia edildiği kadarıyla Quest 3’ten farklı olarak 2208 x 2064 değil 1920 x 1832 piksel çözünürlükte ekranlar barındıracak ve 512 GB değil 256 GB dahili depolama ile gelecek. Biraz daha hafif ve kompakt olacağı belirtilen ürün, Quest 3’ün önündeki kamera ve sensörleri taşımayacağı için bir artırılmış gerçeklik özelliğine sahip olmayacak. Bu bağlamda modelin çevrenin canlı görüntüsünü göstermeyeceği düşünülüyor. Yakında daha fazla detayın çıkması beklenen ürün, şirket içinde ‘Ventura’ kod adıyla geliştiriliyor ve 2024’ün sonunda tanıtılması bekleniyor

Quest başlıklar ile alakalı olarak bundan önce bir açıklama ses getirmişti. Meta dünyasının başındaki isim Mark Zuckerberg, “Meta Quest 3 çoğu şey için Apple Vision Pro’dan daha iyi” açıklamasıyla dikkat çekmişti. Apple’ın 3.500 dolarlık yeni ürününü deneme şansı elde eden Zuckerberg, kendi geliştirdikleri ve 500 dolara sattıkları Meta Quest 3 başlığın, kişilerin karma gerçekliği kullandığı şeylerin büyük çoğunluğu için daha iyi bir seçenek olduğunu belirtmişti. Vision Pro’nun daha önce de alanda bir devrim yapmadığını dile getiren Zuckerberg, özellikle fiyat konusunda devasa bir avantajı bulunan Quest 3’ün Vision Pro’nun önüne geçtiği yanları şöyle sıralamıştı:

-Quest 3, Vision Pro’dan tam yedi kat daha ucuz.
-Vision Pro gibi ortama büyük ekranlar yerleştirebiliyor.
-Quest çok daha rahat çünkü 120 gram daha hafif.
-Quest 3 modelinde hareket halinde yolunuza çıkan kablolar yok.
-Görüş alanı daha geniş ve ekran daha parlak.
-Vision Pro’da hareket ettiğinizde hareket bulanıklığı oluyor. Quest çok daha net.
-Quest 3’te hassas kontrolcüler mevcut ve Quest’in el takibi daha doğru çalışıyor.
-Quest’in içerik / uygulama kütüphanesi çok daha geniş.
-Quest 3 ile YouTube izleyebilir veya Xbox oyunlarını oynayabilirsiniz.

Meta Quest başlıklar yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi