reklamı kapat

POPÜLER

Quest 3

Meta, Quest OS’i üçüncü parti üreticilere açtı

 - Güncelleme: 23 Nisan 2024 16:24

Meta, bugün sürpriz bir adım attı ve Quest başlıkların işletim sistemi olan Quest OS’i üçüncü parti üreticilere açtığını duyurdu.

“Karma Gerçeklik için Yeni Bir Dönem” başlıklı bir yazı yayınlayan Meta, Bugün, metaverse için daha açık bir bilgi işlem platformu oluşturma vizyonumuz için bir sonraki adımı atıyoruz. Quest cihazlarımıza güç veren işletim sistemini üçüncü parti donanım üreticilerine açarak, tüketicilere daha fazla seçenek ve geliştiricilere de daha geniş bir ekosistem sunuyoruz. Bu yeni ekosistemi hayata geçirmek için önde gelen küresel teknoloji şirketleriyle birlikte çalışıyor ve geliştiricilerin platform için uygulama geliştirmelerini ve kitlelerine ulaşmalarını daha da kolaylaştırıyoruz.” dedi. Bu temelde Quest OS’u Meta Horizon OS haline getiren ve temelde Android’in (Android işletim sistemini yüzlerce marka kullanıyor) yolundan gitmeye başlayan Meta, Asus’un ROG altında oyunculara özel, Lenovo’nun ise genel kullanıma, eğitime ve eğlenceye yönelik Meta Horizon OS temelli başlıklar üzerinde çalıştığını da duyurdu. Bunlara ek olarak Meta duyuru kapsamında sınırlı sayıda bir Xbox ilhamlı başlık üzerinde çalıştıklarını da aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Meta’nın başlıklarıyla alakalı olarak bundan önce ise bir açıklama ses getirmişti. Meta dünyasının başındaki isim Mark Zuckerberg, “Meta Quest 3 çoğu şey için Apple Vision Pro’dan daha iyi” açıklamasıyla dikkat çekmişti. Apple’ın 3.500 dolarlık yeni ürününü deneme şansı elde eden Zuckerberg, kendi geliştirdikleri ve 500 dolara sattıkları Meta Quest 3 başlığın, kişilerin karma gerçekliği kullandığı şeylerin büyük çoğunluğu için daha iyi bir seçenek olduğunu belirtmişti. Vision Pro’nun daha önce de alanda bir devrim yapmadığını dile getiren Zuckerberg, özellikle fiyat konusunda devasa bir avantajı bulunan Quest3’ün Vision Pro’nun önüne geçtiği yanları şöyle sıralamıştı:

-Quest3, Vision Pro’dan tam yedi kat daha ucuz.
-Vision Pro gibi ortama büyük ekranlar yerleştirebiliyor.
-Quest çok daha rahat çünkü 120 gram daha hafif.
-Quest3 modelinde hareket halinde yolunuza çıkan kablolar yok.
-Görüş alanı daha geniş ve ekran daha parlak.
-Vision Pro’da hareket ettiğinizde hareket bulanıklığı oluyor. Quest çok daha net.
-Quest3’te hassas kontrolcüler mevcut ve Quest’in el takibi daha doğru çalışıyor.
-Quest’in içerik / uygulama kütüphanesi çok daha geniş.
-Quest3 ile YouTube izleyebilir veya Xbox oyunlarını oynayabilirsiniz.

Meta Quest haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi