reklamı kapat

POPÜLER

Togg T10X

Togg T10x ile Nordschleife pistine çıkıldı [Video]

Tamamen elektrikli yerli SUV modeli Togg T10x ile dünyanın en özel pistlerinden Nordschleife’ya çıkıldı ve bir tur videosu paylaşıldı.

Nordschleife pistini seviyorsanız büyük ihtimalle Misha Charoudin’i de tanıyorsunuzdur. Uzun yıllardır pis üstünden yüzlerce farklı sürüş videosu paylaşan ve yeşil cehennem hakkında bilgilendirici içerikler üreten Charoudin, bu sefer kişisel kanalında Nordschleife pistine götürülen Togg T10X ile yaptığı test sürüşünün videosunu paylaştı. Tura Nordschleife üstünde çok sayıda zaferi bulunan profesyonel yarış sürücüsü Emir Aşarı ile birlikte çıkan Charoudin, T10X’ten genel olarak memnun kalmış gibi görünüyor. Yağmurlu tur kapsamında gösterdiği mekanik yol tutuşu, performansı ve frenleri beğenilen büyük elektrikli, yüksek ihtimalle bu yıl bitmeden önce Türkiye dışına da çıkarılacak ve ilk olarak Almanya merkezli satılmaya da başlanacak. Bu arada Togg T10X için çift elektrik motorlu yani dört çeker bir versiyon da yolda bulunuyor. Bu versiyon için halen tarih yok ancak 2024’ün es geçilmeyeceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce yakın zaman önce tanıtılan elektrikli Porsche Taycan Turbo GT ile kırılan “Nordschleife” rekoru için tur videosu gelmişti. Porsche Taycan Turbo GT ile geçtiğimiz aylarda efsane pist Nordschleife üzerinde 7:07.55’lik bir rekor tur zamanı elde edilmişti. İşte o etkileyici rekorun (Kendi sınıfında) kırıldığı tüm turu gösteren sayfanın altındaki video da paylaşılmıştı. Deneme kapsamında Lars Kern tarafından kontrol edilen Turbo GT, herhangi bir ses çıkarmıyor ancak yeşil cehennem üzerinde adeta uçuyor.

Kaçıranlar için Taycan’ın standart çizgisini devam ettiren ancak çok daha sportif bir gövdeye sahip olan yeni Porsche Taycan Turbo GT, kalkış kontrol sistemi aktif edildiği zaman taşıdığı çift elektrik motoruyla beraber dört tekere tam 1.092 beygir güç gönderiyor ve bu yüksek güç ile 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,2 saniyede çıkabiliyor. Opsiyonel “Weissach” paketi satın alındığı zaman 0-100 km/s arasını 2,1 saniyede geçebilen araç, normalde sürekli olarak 777 beygirlik bir gücün kontrolünü sürücüsüne bırakıyor. Pist eğlencesi odaklanarak tasarlanan elektrikli Taycan Turbo GT, maksimumda 306 km/s hıza ulaşabiliyor.

918 Spyder’dan dahi daha güçlü olan yeni model, sabit tasarlanan bir rüzgarlık ile donatılmış ve yüksek performanslı karbon seramik frenlerle dizginleniyor. 21-inç boyutundaki dövme jantlarını Pirelli P Zero Trofeo R lastikler ile saran araç, şirketin geniş ayarlama ya da özelleştirme imkanları tanıyan “Active Ride” süspansiyon sistemiyle geliyor. Ses getirmeyi başaran Taycan Turbo GT sürpriz olmayacağı üzere ucuz bir araç değil. Modelin başlangıç fiyatı tam 231 bin dolardan başlıyor.

Togg T10X yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli