reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft HoloLens’in ne kadar sattığı açıklandı

Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens’in geliştirici sürümünün piyasaya sürülmesinin ardından aylar geçti. Oldukça yüksek bir fiyata sahip olan cihazı bu fiyata kaç kişinin satın alacağı büyük bir merak konusuydu. Microsoft yaptığı açıklamayla birlikte merak edilen bu soruya tam anlamıyla olmasa da yanıt verdi.

HoloLens’in tanıtım ekibinin başındaki isim Roger Walkden, cihazın satış rakamlarıyla ilgili olarak üstü kapalı bazı açıklamalarda bulundu. Cihazı yüz binlerce veya milyonlarca satmak gibi bir amaçlarının zaten olmadığını ifade eden Walkden, HoloLens’in fiyatının çok yüksek olduğunu ve bu nedenle de hedef kitlesinin çok geniş olmadığını vurguladı. Walkden, satış rakamlarının binlerle ifade edilebileceğini söyledi ve yüz binlere ulaşılmadığını dile getirdi.

Yapılan bu açıklama aslında zaten bilinen bir durumun Microsoft tarafından doğrulandığı anlamına geliyor. Cihazın henüz tam sürümü piyasaya sürülmüş değil ve geliştirici sürümünü satın almak isteyenlerin 3.000 dolar gibi yüksek bir rakamı gözden çıkarması gerekiyor. Ayrıca gözlük yeterince gelişmiş olmadığı için son kullanıcıyı ilgilendirecek çok fazla özellik de bulunmuyor. Roger Walkden mevcut cihazı ilk adım olarak tanımlıyor. Gelecekte daha yeni modellerin piyasaya sürüleceği ve cihazın fiyatının azalarak ulaşılabilir noktaya ineceğini ifade ediyor.