reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Apple

Microsoft, işlemci üretimi için eski Apple çalışanını bünyesine kattı

Yazılım devi Microsoft, Google ile Apple gibi kendi işlemcilerini geliştirmek adına önemli bir işe alım gerçekleştirdi.

Biliyorsunuz günümüzde ana ürün kolu Intel, AMD ya da Qualcomm gibi işlemci üretimi olmayan birçok elektronik devi kendi işlemcisini üretiyor. Burada akla gelen ilk isimler, Apple, Google, Huawei ve Samsung oluyor. Bu isimler arasında masaüstüne odaklanan ve Apple Silikon işlemcileri ile harikalar yaratan kilit isim ise Apple. Apple’ın bu konuda çok geniş deneyimi ve buna bağlı olarak gerçekten çok tecrübeli çalışanları bulunuyor.

İşte bu şu an Apple’da olmayan çalışanlardan birisi olan Mike Filippo, artık bir Microsoft çalışanı oldu. Apple analisti Mark Gurman’a göre Filippo çok önemli bir ismi ve Microsoft’un kendi Azure sunucu işlemcilerini geliştirmesine yardımcı olacak. Aktarıldığı kadarıyla yazılım devi şu an kendisinin Azure sunucularında Intel ve AMD işlemciler kullanıyor.

Firmanın Azure sunucularında kendi işlemcilerini kullanmak istemesi birçok kalemde mantıklı görünürken, bu tarafta yapılan çalışmalar son kullanıcıya da ulaşabilir. Yani önümüzdeki yıllarda Microsoft imzalı işlemciye sahip Surface donanımlar karşımıza çıkabilir. Firmanın mevcut Surface cihazları da Intel, AMD ve Nvidia donanımlar ile karşımıza çıkarılıyor.

Mike Filippo’nun daha önce AMD ve Intel için de çalıştığını aktaran kaynaklar, bu açıdan Microsoft’un son dönemdeki en kilit işe alımlardan birisini yaptığına inanıyor. Microsoft, genel perspektifte doğru zamanda doğru kişiyi bünyesine katmış gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı