reklamı kapat

POPÜLER

nokia

Microsoft Nokia’yı resmi olarak satın aldı, bir devir kapandı

Biraz geçmişe gittiğimizde telefon pazarında hakimiyeti en güçlü marka olan Nokia‘yı bir kez olsun kullanmamış insan çok azdır belki de. Her yıl çıkardığı telefonlarla olay yaratan, tasarımını ve kullanışlı ara yüzünü konuşturan Nokia, telefon markaları içinde adeta bir kraldı. 3310 efsanesinin günümüzde hala konuşulduğu marka artık devrini kapattı.

Finli telefon şirketinin giderek büyüyen başarısı, akıllı telefon pazarının ani yükselişiyle bir anda tepetaklak oldu. Apple ve Samsung gibi devlerin arasından tasarımlarıyla bile sıyrılamayan Nokia ne yazık ki ismini ve tacını bir kenara bırakıyor. Bugün resmi internet sitesinden duyuruyu yapan eski telefon devi, artık tüm servisleri ve cihazları ile Microsoft‘a ait.

nokia
Satışın daha önce duyurulan 5,44 milyar euroyu biraz geçtiğini ifade eden Nokia tam bir sayı vermemekle birlikte Hindistan ve Güney Kore’deki fabrikaların Microsoft’a geçmeyeceğini de yazısında duyurdu. Hindistan’da bulunan fabrikayı, yaşadığı vergi sorunları sebebiyle anlaşmaya dahil edemeyen Nokia, Güney Kore’de bulunan fabrikayı ise kapatıyor. Fabrikanın kapanması durumunda tesisteki 200 çalışanın akıbetinin ne olacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Nokia telefonların bu anlaşma ile artık Nokia telefon olmayacağı gerçeği ise iç burkan detaylardan biri. iOS ve Android savaşında çok geride kalan Nokia, ne yazık ki sağlamlığıyla meşhur telefonları kadar dayanıklı olamadı.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Microsoft Nokia’yı resmi olarak satın aldı, bir devir kapandı” için 8 cevap

 1. Çağrı Bostancı dedi ki:

  Cihazlar Nokia ismi değil de Microsoft ismi ile satılmaya kalkılır mı şüpheliyim. Bu yönde resmi bir açıklama yok ya da ben görmedim. Microsoft böyle birşey yaparsa büyük hata yapar.

 2. Fatih Şahin dedi ki:

  Kodak markasının bitmesi kabul edilebilir belki ama Heyy gidi Nokia Apple çıktığında Samsung senin yanında bir hiçdi. Haberde Apple ve Samsung gibi devlerin arasında diyor sen öle bir devdin ki ama yanlış yanlış tercihlerin ve inadın yüzünden bittin. Evet inadından, Android çıktı sen symbian da ısrar ettin, İntel ile saçma sapan bir yazılım işine girdin, Asha ile devam etmeye çalıştın, sonrası da yine inadından Windows Phone ile çırpınmaya devam ettin. 50$ bir telefon bile Android ile yoluna devam ederken sen hep uzak durdun. Göz göre göre tükendin tükendin nefes alamaz noktaya gelene kadar takii yıl 2014 oldu yeni bir Android’li telefon duyordun. Sana mı kaldı Windows neyin peşindeydin. Dokunmatik teknolojisini görmezden geldin. Yapmaya çalıştığında da zaten alınacak bir patent te kalmamıştı ortada. Ne nektin şu Apple ve Samsung’dan. Çok üzgünüm ama biz 146 modemler ile nokia.com.tr ye girip karşısında saatlerce telefonları konuşurduk. Rakiplerin neler üretti sattı sen 2010 da N8 çıkardın, olacak iş miydi? Dün gibi hatırlıyorum dokunmatik kötüydü, Iphone varken kimse yine tercih etmedi. Android telefonlara karşı hiç tutunamadı. Sonrası haberde zaten. Çok dertliymişim. Çok da üzgünüm. Keşke böyle olmasaydı.

 3. technologist35 dedi ki:

  bugün dünyada tam sayi olmasada 700 milyon tane microsoft musterisi oldugu tahmin ediliyor…sence microsoft ismi yeterli bilinirlige sahip degilmidir ..birde bu donanimin calismasini saglayacak olan yazilimida adamlar kendisi yazarken vede ustune 5 milyar euroyu verdikten sonra…. birakta kendi isminide cihazlarin ustune yazsinlar…bunuda cok gorme adamlara..”zaten nokia kendini satarken ismininde tarih olabileceklerini herhalde gozden gecirmislerdir

 4. Çağrı Bostancı dedi ki:

  Microsoft yazılım olarak oldukça güven veren dev bir isim buna katılıyorum. Ama donanım olarak ne zaman bir işe girseler beceremediler. Cep telefonu sektöründe Nokia’nın kemik müşteri kitlesini kaybetme riskini göze alacaklar mı? Yoksa cihazların üzerinde zaten yer alan Windows logosu ile Nokia ismi beraber mi yürüyecek? 5 milyar euro verip daha büyümek istiyorlarsa bunu yönetim anlamında tek noktadan ve microsoft himayesinde yapacaklardır tabii. Ancak ben Nokia sayfalarında forumlarında binlerce kişinin Nokia ismi olmazsa cihazları almayız dediğini gördüm. Bunu göz ardı etmezler.

 5. Enes9 dedi ki:

  Nokia’nın en büyük hatası devi olduğu teknolojinin gelişimine ayak uyduramamak olsa gerek.Geleneklere çok bağlanmasıdır belkide.Dokunmatik telefonlar çıkmasına rağmen o sektörde en iyisini yapmak yerine tuşlu cihazlarda devam etmek yada çok boktan dokunmatik cihazlar üretmek.Android gibi bir pazarlama harikasına karşı yıllardır zor bela ayakta durmaya çalışan symbianı geliştirmemek en büyük hatasıydı. Google gibi bir devin androidi desteklemesini görmezden gelmek.Kısacası yeniliğe karşı geleneklerini savunmak nokia yı bu duruma sürükledi.TEBRİKLER Microsoft. Şu windows mobile lerini kullanışlı hale getirip apple’a kafa tutma sırası sende

 6. oğuzhan Mengir dedi ki:

  şimdi nokia telefonüretmeyecek mi ?

 7. oğuzhan Mengir dedi ki:

  tamda nokia 1020 alacaktım

 8. Çağrı Bostancı dedi ki:

  Pek çok şey aynı kalacak 2-3 yıldan önce Nokia telefon üretmeyecek gibi birşey yok adamlar sürekli yeni model çıkartıyor 🙂