reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft, telefonlar için “gizlilik modu”nun patentini aldı

Sinemaya girdiğimizde veya uyurken telefonu sessize almayı unutabiliyoruz. Bu durum, sinema salonundaki öksürüklerin telefondan çıkan sesle doğru orantılı olarak artmasına veya derin bir uykudan uyanmamıza neden olabiliyor. Microsoft’un yeni aldığı patent ise bu sorunu zahmetsiz bir şekilde çözmeyi amaçlıyor.

Söz konusu patent, telefonların bulunduğunuz yeri algılayarak o duruma göre farklı modlara geçmesine olanak tanıyor. Örneğin bir toplantıya gidildiğinde akıllı telefon o mekanı algılayarak sesini ve ışığını kapatabiliyor. Cihaz yer tespitini GPS, NFC veya WiFi ağı üzerinden gerçekleştiriyor. Hatta takvimde o güne özel bir işaretleme yaptıysanız günün şartlarına göre telefonu gizli moda geçirebiliyor.

Android tabanlı launcher uygulamalarında bu tip özellikler bulunsa da Windows Phone‘da böyle bir özelliğin yerleşik olarak bulunma ihtimali dikkat çekiyor. Teoride gayet işe yarar gibi duran patentin gerçeğe dönüştüğü takdirde günlük yaşama neler katabileceğini görebilmek için ise bir süre daha beklemek gerekiyor. Microsoft’un bu teknolojiyi kullanmak için mi, yoksa rakiplerine kaptırmamak için mi aldığı ise henüz bilinmiyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Microsoft, telefonlar için “gizlilik modu”nun patentini aldı” için bir cevap

  1. Berk dedi ki:

    Cortana bu konuda zaten oldukça başarılı. Haritada sadece yerlerini belirlemeniz ve veri açık gezmeniz gerek. Bir süre sonra sürekli gittiğiniz yerlerdeki trafik bilgilerini, kaç dakikada gidebileceğinizi söyleyebiliyor.