reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft, Windows 7’yi görücüye çıkarttı

 - Güncelleme: 07 Aralık 2022 23:59

Çoklu Temas Teknolojisi ile kullanıcıların işlemlerini PC ekranına dokunarak yapmalarını sağlayacak olan Windows 7, Cihaz Platformu (Device Stage) isimli arayüzü ile de, kullanıcıların ev ağlarında yer alan ve PC dışında kullandıkları cep telefonu, MP3 oynatıcı, kamera ve yazıcılar gibi pek çok cihaza tek bir noktadan bağlanmalarına olanak sağlayacak. Ayrıca, Windows Media Center’ın ve Windows Media Player‘ın çok sayıda medya formatına verdiği destek sayesinde kullanıcılar, kişisel bilgisayarlarından ev ağlarında bulunan neredeyse tüm dijital cihazları yönetebilecekler. Bunun yanı sıra Windows Media Center’ı kullanarak, bir TV alıcısı kartı ile abone oldukları televizyon yayınlarını izleyebilecek ve kaydedebilecekler.

Windows 7’nin beraberinde getirdiği Aero özellikleri ile daha ferah bir masaüstünde çalışma imkanı bulacak olan kullanıcılar, geliştirilmiş görev çubuğu ile de işlemlerini daha hızlı ve keyifli bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Windows platformuna getirdiği tasarımsal zenginliğin yanı sıra Windows Vista’nın kullanıcılarına sunduğu güvenliği bir adım öteye taşıyarak yüksek bir sistem güvenliği sağlayan Windows 7, böylece kullanıcılara kendilerini daha güvende hissedecekleri bir zemin sunacak.

Getirdiği yeniliklerle ev kullanıcılarına olduğu kadar profesyonel kullanıcılara da hitap edecek olan Windows 7, özellikle barındırdığı Web dostu uygulamalar ile yazılım geliştiriciler için de cazip bir platform olarak öne çıkacak. Windows 7; yenilenmiş görev çubuğu, çeşitli uygulamalar için güçlü bir bütünleşme ortamı sunan yeni işletim sistemi kabuğu, Internet Explorer 8’in beraberinde getirdiği yeni fonksiyonlar, çeşitli Web servisi programlama arayüzleri ve birbirinden bağımsız şekilde çalışabilen arama motoru işlevleri ile yazılım geliştiricilerin dikkatlerini üzerine toplayacak.
Konuşmasında, Windows 7 ile birlikte gelen Windows Live ürünlerinden de bahseden Steve Ballmer, Windows Live ürünlerinin de Windows 7 üzerinde başarıyla çalışacağının altını çizdi.

Windows 7’nin ilk beta sürümü 9 Ocak 2009 itibiriyle www.microsoft.com/windows7 adresinden indirilebilecek durumda olacak.

İLGİLİ HABERLER