reklamı kapat

POPÜLER

xCloud

Microsoft xCloud için beklenen web / tarayıcı testleri başladı

Microsoft’un bulut temelli oyun servisi xCloud, web yani tarayıcı tabanlı olarak teste girmiş durumda. Bu satede arayüz kendisini gösterdi.

Bilmeyenler için bu xCloud servisi Xbox oyunlarının internet üzerinden şimdilik Android telefon ve tabletlerde oynanmasına imkan tanıyor. Burada Xbox kontrolcüsü yanında üçüncü parti kontrolcü destekleri de bulunuyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor. Servis için Game Pass’teki 100’ün üzerindeki oyun sunuluyor ve bu oyunlara bulut üzerinden erişim 2021 ilkbahar aylarında iOS ve PC için de kullanıma sunulacak. iOS tarafında deneyim Safari üzerinden, Windows 10 PC’lerde ise Xbox uygulaması üzerinden olacak. Ancak isteyenler aşağıda da görebilecekleri gibi servise Microsoft Edge ya da Google Chrome üzerinden de rahatlıkla erişebilecek. iOS tarafında Apple’ın kısıtlamaları nedeniyle özel bir uygulama çıkarmayan Microsoft, xCloud için testlerin şirket içerisinde aktif olarak yapıldığını ve sunulacak deneyimin çıkışta daha da iyi olacağını aktarıyor.

The Verge tarafından paylaşılan görsel

xCloud gibi Google Stadia ve Nvidia GeForce Now da iOS tarafına tarayıcı üzerinden geliyor

Google Stadia da halen bilmeyenler için bulut temelli bir oyun servisi. Bu platform gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil çok güçlü bu sunucularda çalışıyor. Size sadece internet üstünde görüntü aktarılıyor. İşte oyun dünyasının geleceğini oluşturan bu servis, yine Apple’ın App Store kısıtlamaları nedeniyle iPhone ve iPad’ler için bir uygulama olarak çıkmıyor, daha doğrusu çıkamıyor. Ancak aktarıldığı kadarıyla Nvidia GeForce Now gibi Stadia da iOS cihazlara Safari üzerinden yolda bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER