reklamı kapat

POPÜLER

Mortal Kombat vs DC Universe

 - Güncelleme: 11 Şubat 2009 21:38

Bu günlerde bir sarsıntı hissediyor musunuz? Sanki çok derinlerde ve çok yukarılarda birileri savaşıyormuş gibi, değil mi? Haklısınız; oyun dünyasının en sert dövüşçüleri ve çizgi dünyasının en sıkı süper kahramanları arasında kavga çıktı. Dahil olmak ister misiniz?

Daha önce Marvel vs Street Fighter’da denenen bir konsept olan çizgi dünyasının popüler karakterleri ile oyun dünyasının sıkı kavgacılarının bir araya gelişi, bu kez çok daha karanlık bir evrende, çok daha keskin bir hikaye dahilinde gerçekleşiyor. Mortal Kombat evreninin karanlık lordu Shao Kahn ile DC dünyasının en kötülerinden olan Dark Seid bir yanlışlık sonucu (!) birleşerek ortaya Dark Kahn’ı çıkarıyor ve iki evren iç içe geçmeye başlıyor. Bu sayede Mortal Kombat’ın ve DC dünyasının karakterleri karşı karşıya geliyorlar. Ama ne karşılaşma. Kadroda kimler yok ki? Mortal Kombat’tan Scorpion, Sub-Zero, Raiden, Sonya, Kano, Shang Tsung, Kitana, Jax, Liu Kang, Baraka ve Liu Kang; DC’den Batman, Superman, Catwoman, Wonder Woman, The Flash, Green Lantern, Shazam, Joker, Death Stroke, Lex Luthor ve Darkseid.

KİM KAZANIRSA KAZANSIN
Oyunda 22 dövüşçünün olması Mortal Kombat hayranlarına biraz az gelebilir ancak karakterler üzerine harcanan emeği gördüğünüz zaman bu düşünceden anında vazgeçiyorsunuz. Çünkü oyundaki tüm karakterler birbirlerinden kesin çizgilerle ayrılmış durumda. Her bir dövüşçünün hareket repertuarı ve bitirme hareketleri birbirinden farklı. Dövüşçü sayısının görece az tutulmuş olması geliştirici ekibe odaklı çalışma şansı tanımış. Kısacası nitelikten değil nicelikten bahsediyoruz. Daha önce hiç dövüş oyunu oynamamış olsanız bile oyunun kontrollerine ve dinamiklerine kolaylıkla alışacaksınız. Oyun her ne kadar oynadıkça zorlaşan bir yapıya sahip olsa da zorluk seviyesi oyuncunun öğrenme ve alışma eğrisi düşünülerek yavaş yavaş artırılıyor. Oyunun içinde zaten sizin oynayışınıza göre zorluk seviyesini ayarlayan bir sistem de bulunuyor. Kısacası karakterleri tanımak ve oyuna alışmak son derece kolay. Gelelim oyunu diğer dövüş oyunlarından farklı kılan etmenlere…

KAYBEDEN
Oyunda dövüşlerin geçtiği platformlar birkaç bağlı seviyeden oluşuyor. Örneğin, rakibinizi tutup duvarlara geçirebiliyor ve duvarın ötesinde dövüşe kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Ayrıca düşmanınızla yüksek bir yerden düştüğünüzde, havada düşerken dövüşmeye devam edebiliyorsunuz. Tüm bunlar oyuna harikulade görüntüler kazandırıyor ve oyuncuda sinematik bir etki bırakıyor. Oyunda bir de Rage Meter bulunuyor. Hani dövüş filmlerinde esas oğlanımız tam yenilirken bir anda gaza gelir ve düşmanını pataklamaya başlar; aynı o şekilde rakibinizden dayak yedikçe ve gelen saldırıları blokladıkça intikam barınız doluyor ve normalden daha fazla hasar vermeye başlıyorsunuz.

BİZ OLACAĞIZ
Oyun, tüm güzel özelliklerine karşılık ne yazık ki içerik yönünden zayıf kalmış. İki farklı hikaye seçeneğini bitirdiğiniz zaman, iki bonus karakteri açıyor ve oyunun mini oyunları dışında hemen hemen tüm içeriğini bitirmiş oluyorsunuz. Geriye sadece online modlar kalıyor ki bunların da çok geniş olduğunu söyleyemeyeceğiz. Yine de Mortal Kombat vs DC Universe, sunumu, teknik kalitesi ve popüler karakterleriyle kaçırılmaması gereken bir oyun.

YAPIMCI
MIDWAY

DAĞITICI
MIDWAY

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

MÜZİK
-3YILDIZ-

PLATFORM
PS3, XBOX 360